Jüri RatasVideo: Martin Ahven
Hindrek Pärg, Marvel Riik, Viljar Voog 23. oktoober 2019 18:54
Väliskaubanduse ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo esitas peaminister Jüri Ratasele lahkumisavalduse, teatas EKRE meediale saadetud pressiteates.

 “Kujunenud olukorras ei pea ma võimalikuks ministrina jätkata,” kõlas Kert Kingo napisõnaline lause pressiteates.  

Õhtulehele teadaolevalt pidas EKRE Kingo osas erakonnasiseseid vestlusi, mille tulemusel esitas minister Ratasele ise lahkumisavalduse.

Jüri Ratas võttis vastu Kingo tagasiastumisavalduse ja edastas selle president Kersti Kaljulaidile, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo pressiteates. 

"Võtsin täna õhtul vastu väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo lahkumisavalduse ning edastasin selle elektrooniliselt Vabariigi Presidendile,“ märkis Ratas. "Tunnustan minister Kingot raske otsuse eest, kuid kujunenud olukorras oli üheselt selge, et tema ametis jätkamine olnuks väga keeruline. Seda nii tema enda, tema koduerakonna kui ka terve valitsuse jaoks.“

Jüri Ratas Foto: Martin Ahven

Peaminister tõdes, et poliitik peab oma suhtlemises ametikaaslaste ja avalikkusega olema avatud ning ka ebameeldivate teemade puhul andma õigustatud küsimustele selgeid ja ammendavaid vastuseid.

"Loodan, et Kert Kingo teeb toimunust tõsised järeldused, mille esimeseks sammuks oli kindlasti tema suure kaaluga otsus ametist lahkuda,“ lisas peaminister. „Soovin Kert Kingole palju jõudu ja tegutsemistahet vastutusrikkas parlamenditöös.“

Enne "Aktuaalsesse kaamerasse" minekut kommenteeris Ratas Õhtulehe ja Delfi reporterile Kert Kingo tagasiastumist järgnevalt: "Ta ütles, et see on tema otsus, ainumõeldav otsus, et see valitsus saaks edasi minna, ning astub tänases olukorras tagasi.

Presidendi kantseleist vastati Õhtulehele, et Kersti Kaljulaid naaseb Eestisse reede õhtul ja tegeleb siis Kingo tagasiastumisavaldusega esmajärjekorras.

Mis viis Kingo tagasiastumiseni? 

Reede, 18. oktoobri õhtul teatas skandaalidest räsitud Jakko Väli sotsiaalmeedias, et temast saab väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo avalike suhete nõunik. 

Kõik hakkas aga kohe alla mäge veerema, sest varem muuhulgas ka purjus peaga autorooli istumise eest karistada saanud Väli Facebooki postitused ja kommentaarid tekitasid furoori. 

"Kardavad. Värdjad. Et oleme Kerduga liiga võimas tiim. Aga oleme ka.Värisege, raisad.“ (Kirjapilt muutmata – toim.) oli üks postitustest, mis tekitas väga suurt pahameelt. Kuid see polnud veel jäämäe tipp. Lisaks solvas Väli nii räigelt Evelyn Seppa, et Peeter Ernits (EKRE) kirjutas endisele Keskerakonna infojuhile avaliku vabanduse. . 

Jakko Väli Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia

Juba laupäeval teatas Kingo, et Välist tema nõunikku ei saa. Lisaks teatas Erakond Rohelised, et Välil enam parteis kohta pole. 

Esmaspäeval langes Kingo riigikogus parlamendisaadikute küsimustelaviini alla - küsimused hakkasid hargnema Raimond Kaljulaidist, kes tahtis ministrilt teada, kas Kingol oli Väliga kokkulepe, et viimane tuleb tema nõunikuks või mõtles Väli kogu nõuniku jutu ise välja. 

Ministri esimesed vastused opositsioonipoliitikuid ei rahuldanud ning Kingolt päriti edasi. Lõpuks andis ta tekkinud poliitolukorras kaks olulist vastust. Kõigepealt vastas Indrek Saare küsimusele: "Kui te räägite avalikest vahenditest finantseerimisest, siis Jakko Väli pole ükski sekund ega ükski hetk minu nõunik olnud. Järelikult ei ole võimalik ka talle mingeid avalikke vahendeid väljastada." 

Hanno Pevkuri küsimusele vastas ta aga järgnevalt: "Mina ei ole temaga [Väliga] kohtunud, ütlen kohe otse välja ära, mina ei ole kohtunud temaga. Väga julgelt võin seda öelda. Me ei ole kohtunud, me ei ole rääkinud sel teemal.“

Kui teisipäeval andis vastakaid vastuseid veel ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ("Jakko Väli pole MKMi tööle asunud ega töökohustusi täitma hakanud ja õigus hüvitistele puudub."), siis kolmapäeval selgus, et Kingo valetas riigikogus parlamendisaadikutele.

Ministeeriumi vastusest selgub, et Jakko Väliga sõlmiti tööleping 18. oktoobril ning juba laupäeval ehk 19. oktoobril mehe palvel leping tühistati. Seega - minister valetas sulaselgelt riigikogus. 

Kert Kingo Foto: Tiit Tamme

Lisaks valetas Kert Kingo ka 14. oktoobril riigikogu korruptsioonivastases erikomisjonis. Toona ütles minister, et kuulis nüüdseks endise nõuniku Viive Aasma 29. augusti EAS-i teemalisest postitusest, milles asutusega kohut käiv Aasma süüdistas EAS-i juhti korruptsiooni kinnimätsimises, alles kolm nädalat hiljem. 

Erikomisjoni esimees Katri Raik (SDE) sõnas riigikogu saadetud pressiteates, et Kingo kinnitas, et ta sai oma nõuniku sõnavõttudest teada alles erikomisjoni kirjast. "Nõuniku sõnavõtt oli aga toimunud kolm nädalat varem ja selline ajaline viivitus on kahetsusväärne," nentis Raik.

Ärileht kirjutas, et tegelikkuses sai aga minister oma nõuniku väljaütlemise kohta teada vahetult pärast Facebooki postituse ilmumist, st postituse tegemisele järgnenud hommikul kui Ärileht saatis kommentaaripalve nii Aasmale kui Kingole. Kingo jättis küll asja kommenteerimata, kuid Aasma saadetud vastuses - ehk kogu meilivahetuses - oli minister Kingo adressaadireal kaasatud. Seega - minister oli teemaga kursis. 

Mis juhtus kolmapäeval, 23. oktoobril kolme tunni jooksul?

Veidi enne kella 16 saatis MKM juba varem mainitud vastuse - Väliga sõlmiti reedel tööleping Kingo juhendamisel, päev hiljem ulatas mees ministeeriumile juba lahkumisavalduse.

Sel hetkel oli siseminister Martin Helme riigikogu kõnepuldis, vastates eelarveküsimustele. Plahvatanud uudispommist andis talle teada Raimond Kaljulaid. Helme nentis, et ta ei ole värskete arengutega kursis. Samas rõhutas EKRE minister: „Ma muidugi ütlen, et on mõned patud, mida poliitikutele andeks ei anta, ja üks neist on valetamine. Aga rohkem ma seda teemat kommenteerida ei saa, sest mina ei oma piisavat infot praegu.“ 

Martin Helme Foto: Martin Ahven

Kella 17.30 paiku ütles EKRE juhatuse liige Peeter Ernits Õhtulehe ja ERR-i ajakirjanikele, et  kuigi erakonna juhatus koguneb neljapäeval, siis ilmselt tehakse otsus juba täna. „Jälgige olukorda, aga ma arvan, et see on lähima tunni küsimus,“ nentis ta. 

Kella 17.40 paiku ütles siseminister, et Kingo saatus selgub nii kiiresti kui võimalik. Koheselt ta kolleegi hukka mõistma ei tõtanud. 

„Enne kui ma mingisugusegi hinnangu kellelegi annan, tahaksin ma end kurssi viia nende asjaoludega, mida talle ette heidetakse, või mis on välja käidud. Eks me siis kõigepealt arutame erakonna sees ja kui tekib vajadus, siis ka valitsuses. Me oleme vähemalt endale seadnud kõrge eetilise standardi, aga ma midagi rohkem öelda ei oska,“ rääkis Helme.

Otsus tehti ära 18.53ks, kui meediaväljaannete postkasti tuli EKRE napisõnaline ja lakooniline pressiteade pealkirjaga "Minister Kert Kingo esitas lahkumisavalduse."