Poliitika

ÕL VIDEO | Helme: valetamist ei andestata, Kingo saatus selgub nii kiiresti kui võimalik (68)

Marvel Riik, Viljar Voog, 23. oktoober 2019 17:26
Foto: Martin Ahven
Riigikogus on täna esimesel lugemisel järgmise aasta eelarve eelnõu. Samal ajal kui rahandusminister Martin Helme Toompea kõnetoolis eelarveküsimustele vastas, jõudis lahvatada skandaal tema valitsus- ja parteikaaslase Kert Kingo ümber. Helme vastus sellest kuuldes oli üllatavalt jäik.

Kolmapäeval selgus, et väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo on viimased pool nädalat valetanud. Möödunud laupäeval jäi Jakko Väli, keda ootas Kingo nõuniku töökoht, sotsiaalmeedias vahele jõhkrate vulgaarsustega ning pidi ametist loobuma. Kingo väitis esmaspäeval riigikogus küsimustele vastates , et tema pole kunagi Väliga nõunikuametist rääkinudki. „Mina ei ole temaga kohtunud, ütlen kohe otse välja ära, mina ei ole kohtunud temaga. Väga julgelt võin seda öelda. Me ei ole kohtunud, me ei ole rääkinud sel teemal,“ vandus Kingo parlamendisaadikute ees. Ta ka lisas: „Jakko Väli pole ükski sekund ega ükski hetk minu nõunik olnud."

Samal teemal

Kolmapäeva pärastlõunal andis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ametliku vastuse Väli saagale: Väliga sõlmiti Kingo soovil eelmisel reedel nõunikuleping. „Töölepingu sõlmimise järgselt algatati tavapärased töövood töökoha (sh arvutitöökoht), palgaarvestuse jms loomiseks ministeeriumi personaliosakonna poolt,“ selgitas majandus- ja avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda. „Seoses Jakko Väli 19. oktoobri sooviavaldusega tühistati väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo poolt Jakko Väliga sõlmitud tööleping. Töölepingu tühistamise järgselt peatati ja tühistati ametikoha loomisega seotud tegevused.“ Seega Kingo valetas.

Martin Helmele andis vahepeal plahvatanud uudispommist teada Raimond Kaljulaid, kes talle selleteemalise küsimuse esitas. Helme nentis, et ta ei ole värskete arengutega kursis. Samas rõhutas EKRE minister: „Ma muidugi ütlen, et on mõned patud, mida poliitikutele andeks ei anta, ja üks neist on valetamine. Aga rohkem ma seda teemat kommenteerida ei saa, sest mina ei oma piisavat infot praegu.“

Peeter Ernits: "Kui valetad, siis sinu koht pole valitsuses." 

EKRE juhatuse liige Peeter Ernits oli samuti oma väljaütlemises erakordselt resoluutne. „Igal valetajal ei ole kohta, eriti poliitikul. See on elementaarne. Ükskõik kes see on, mis ta nimi on – valetada ei tohi. Kui valetad, siis sinu koht pole valitsuses,“ sõnas Ernits Õhtulehele.

Kas see tähendab, et Kingo sunnitakse tagasi astuma? „Ärme tõtta asjast ette, aga minu seisukoht on selline,“ ütles Ernits ja lisas, et kuigi erakonna juhatus koguneb homme, siis ilmselt tehakse see otsus juba täna. „Jälgige olukorda, aga ma arvan, et see on lähima tunni küsimus,“ vastas poliitik poole kuue paiku. 

Helmegi kinnitas pärast kõnepuldist lahkumist, et Kingo saatus selgub nii kiiresti kui võimalik. Koheselt ta kolleegi hukka mõistma ei tõtanud. 

„Enne kui ma mingisugusegi hinnangu kellelegi annan, tahaksin ma end kurssi viia nende asjaoludega, mida talle ette heidetakse, või mis on välja käidud. Eks me siis kõigepealt arutame erakonna sees ja kui tekib vajadus, siis ka valitsuses.

Me oleme vähemalt endale seadnud kõrge eetilise standardi, aga ma midagi rohkem öelda ei oska,“ rääkis Helme.

Rahandusministri sõnul oli Kingo-Väli teema kolmapäeval arutusel ka ministrite tasandil, kuid seda väga põgusalt. „Markeerisime ära, et teema on muutunud meile poliitiliselt väga keeruliseks ja sellega tuleb edasi tegeleda. Rohkem oli küsimus see, et milline on meie erakonna personalipoliitika ehk kuidas meie ministreid endale nõunikke valivad.“

Peeter Ernits Foto: Martin Ahven

Samal teemal

23.10.2019
Juhtkiri | Rumalus tagandas Kert Kingo ministrikohalt
23.10.2019
KES OTSUSTAB? Kuidas sai ametisse minister Kert Kingo varasem nõunik
23.10.2019
Opositsioon: rahvale valetanud Kert Kingo peab ministriametist lahkuma
23.10.2019
Kert Kingo valetas: minister sõlmis Jakko Väliga reedel töölepingu. Väli andis päev hiljem lahkumisavalduse