Juhtkiri

Juhtkiri | Rumalus tagandas Kert Kingo ministrikohalt (19)

Ohtuleht.ee, 23. oktoober 2019 19:01
Foto: Tiit Tamme
Ametist lahkuv väliskaubanduse ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo võib paljude talle tehtud etteheidete üle vaielda, kas ta on oma tööga hakkama saanud või kas ta on teeninud riiki parimal võimalikul moel. Kuid USAs presidendiametit pidanud Bill Clintoni ametist tagandamise skandaali puhul polnud oluline mitte asjaolu, kas ta magas kellegagi Valgest majast või mitte, vaid kas ta valetas, kui eitas seksuaalsuhteid. Sama põhimõtteline küsimus on praegu õhus ka Kingo puhul.

Tuleb välja, et nädalavahetusel sotsiaalmeedias rämetsenud ja solvanguid loopinud Jakko Väli käitumine oli isegi EKRE jaoks liiga räige. Sestap end Kingo uue nõunikuna esitlenud Väli puhul teatas minister esmalt, et peab vajalikuks avalikkusele selgitada, et Väli ei hakka tema nõunikuna tööle. Seejärel aga, et pole Väliga suhelnud ega kohtunud ning et Väli pole ta nõunik olnud. Samas oli Väliga siiski tööleping sõlmitud ning kokkuleppele ja kindlana tunduvale seljatagusele viitas ka Väli enesekindlus ning familiaarsus end koos Kingo nimega eksponeerides.

Iseküsimus, miks lasi koduerakond poliitikas vähekogenud Kingol nii lihtsa asjaga libastuda. Et selliseid altminekuid, mida saanuks ära hoida, oli suisa kaks, siis jääb õhku küsimus, kas polnud mitte EKRE ise huvitatud Kingol vaiba alt ära tõmbamisest. Pidi ju siililegi selge olema, et Väli palkamine on seotud pehmelt öeldes riskidega. Kuid sellestki jamast olnuks lihtne väljuda lihtsa tõdemusega, et sellise nõuniku teeneid pole võimalik kasutada ning avalikkusel poleks ses suhtes ministrile mitte ainult etteheiteid olnud, vaid seda sammu oleks igati mõistetud. Arusaamatu valetamine eeldabki poliitilise vastutuse võtmist, kui tahame kuuluda läänelikku komberuumi. 

Samal teemal

23.10.2019
ÕL VIDEO | Helme: valetamist ei andestata, Kingo saatus selgub nii kiiresti kui võimalik