Poliitika

Kingo esmaspäeval: "Jakko Väli pole ükski sekund ega ükski hetk minu nõunik olnud."

Kert Kingo valetas: minister sõlmis Jakko Väliga reedel töölepingu. Väli andis päev hiljem lahkumisavalduse (130)

Marvel Riik, Hindrek Pärg, 23. oktoober 2019 15:58
Jakko Väli ja Kert Kingo Foto: Ilmar Saabas/Ekspress Meedia, Tiit Tamme
Väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo edastas soovi töölepingu sõlmimiseks Jakko Väliga eelmisel reedel, vastas ministeeriumi pressiesindaja Õhtulehe päringule.

„Töölepingu sõlmimise järgselt algatati tavapärased töövood töökoha (sh arvutitöökoht), palgaarvestuse jms loomiseks ministeeriumi personaliosakonna poolt,“ selgitas majandus- ja avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda. „Seoses Jakko Väli 19. oktoobri sooviavaldusega tühistati väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo poolt Jakko Väliga sõlmitud tööleping. Töölepingu tühistamise järgselt peatati ja tühistati ametikoha loomisega seotud tegevused.“

Kuidas Kert Kingo valetas?

Samal teemal

Reede, 18. oktoobri õhtul teatas skandaalidest räsitud Jakko Väli sotsiaalmeedias, et temast saab väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo avalike suhete nõunik. 

Kõik hakkas aga kohe alla mäge veerema, sest varem muuhulgas ka purjus peaga autorooli istumise eest karistada saanud Väli Facebooki postitused ja kommentaarid tekitasid furoori. 

"Kardavad. Värdjad. Et oleme Kerduga liiga võimas tiim. Aga oleme ka.Värisege, raisad.“ (Kirjapilt muutmata – toim.) oli üks postitustest, mis tekitas väga suurt pahameelt. Kuid see polnud veel jäemäe tipp. Lisaks solvas Väli nii räigelt Evelyn Seppa, et Peeter Ernits (EKRE) kirjutas endisele Keskerakonna infojuhile avaliku vabanduse. . 

Juba laupäeval teatas Kingo, et Välist tema nõunikku ei saa. Lisaks teatas Erakond Rohelised, et Välil enam parteis kohta pole. 

Esmaspäeval langes Kingo riigikogus parlamendisaadikute küsimustelaviini alla - küsimused hakkasid hargnema Raimond Kaljulaidist, kes tahtis ministrilt teada, kas Kingol oli Väliga kokkulepe, et viimane tuleb tema nõunikuks või mõtles Väli kogu nõuniku jutu ise välja. 

Ministri esimesed vastused opositsioonipoliitikuid ei rahuldanud ning Kingolt päriti edasi. Lõpuks andis ta tekkinud poliitolukorras kaks olulist vastust. Kõigepealt vastas Indrek Saare küsimusele: "Kui te räägite avalikest vahenditest finantseerimisest, siis Jakko Väli pole ükski sekund ega ükski hetk minu nõunik olnud. Järelikult ei ole võimalik ka talle mingeid avalikke vahendeid väljastada." 

Hanno Pevkuri küsimusele vastas ta aga järgnevalt: "Mina ei ole temaga [Väliga] kohtunud, ütlen kohe otse välja ära, mina ei ole kohtunud temaga. Väga julgelt võin seda öelda. Me ei ole kohtunud, me ei ole rääkinud sel teemal.“

Ministeerium vastusest selgub, et Jakko Väliga sõlmiti tööleping 18. oktoobril ning juba laupäeval ehk 19. oktoobril mehe palvel leping tühistati. 

Lisaks valetas Kert Kingo ka 14. oktoobril riigikogu korruptsioonivastases erikomisjonis. Toona ütles minister, et kuulis nüüdseks endise nõuniku Viive Aasma 29. augusti EAS-i teemalisest postitusest, milles asutusega kohut käiv Aasma süüdistas EAS-i juhti korruptsiooni kinnimätsimises, alles kolm nädalat hiljem. 

Erikomisjoni esimees Katri Raik (SDE) sõnas riigikogu saadetud pressiteates, et Kingo kinnitas, et ta sai oma nõuniku sõnavõttudest teada alles erikomisjoni kirjast. "Nõuniku sõnavõtt oli aga toimunud kolm nädalat varem ja selline ajaline viivitus on kahetsusväärne," nentis Raik.

Ärileht kirjutas, et tegelikkuses sai aga minister oma nõuniku väljaütlemise kohta teada vahetult pärast Facebooki postituse ilmumist, st postituse tegemisele järgnenud hommikul kui Ärileht saatis kommentaaripalve nii Aasmale kui Kingole. Kingo jättis küll asja kommenteerimata, kuid Aasma saadetud vastuses - ehk kogu meilivahetuses - oli minister Kingo adressaadireal kaasatud. Seega - minister oli teemaga kursis. 

Peaminister enne pärastlõunast MKM-i vastust: kohtun Kingoga lähiajal

Jüri Ratas osales kolmapäeval riigikogu infotunnis, kus vastas ka Kert Kingo nõunikuskandaaliga seotud küsimustele. 

"Ma olen olnud ministriga ühenduses ja küsinud, kas see vastab tõele, et Jakko Väli ei hakka tema nõunikuks, ja ta vastas, et jah, see nii on. Kui küsimus selles, kas minister on andnud valeinfot või poolikut infot riigikogule või valetanud, siis ei, sel teemal ei ole mina temaga täna vestelnud. Aga loomulikult ma nägin täna ka järgnevat uudist, mis oli seotud ühe komisjoni ees esinemisega – nii et eks neid küsimusi ma kindlasti temaga lähiajal arutan," kõlas Ratase vastus vaid loetud tunnid enne seda, kui selgus, et Kingo valetas vaid päev varem samas saalis parlamendisaadikutele. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee