Poliitika

BLOGI JA VIDEO | KULLIPILK RATASEL! Infotunnis tühja istuv peaminister: opositsioon mind ei murra! (118)

Viljar Voog, Johanna-Kadri Kuusk, 23. oktoober 2019, 11:56
Jüri Ratas riigikogu istungilFoto: Robin Roots
Kolmapäeviti on riigikogus infotund, kus valitsuse liikmed vastavad rahvasaadikute, peamiselt opositsiooni poliitikute, küsimustele. Peaminister Jüri Ratas on kohustatud infotunnis osalema, kuid juba kuu aega on reformierakondlased ja sotsid otsustanud teda eirata, kuna valitsusjuht ei vastavat nende küsimustele niikuinii adekvaatselt.

Õhtuleht pöördus pärast infotundi peaminister Ratasega vestlema, keda opositsiooni boikott täiesti külmaks jättis. „Teate opositsioon soovis mind murda sellega, et küsis üle kümne küsimuse. Nüüd nad soovivad mind murda sellega, et ei küsi üldse. Ei murra mind kumbki,“ kommenteeris Ratas. Infotunnis kasutas peaminister enda sõnul aega targalt ja valmistas ette järgmisi kohtumisi.

Seekord oli infotunnis kavas 13 küsimust – neist valdav enamus justiitsminister Raivo Aegile ning kultuuriminister Tõnis Lukasele. Ratas täna päris tühja ei istunud – EKRE poliitik Anti Poolamets uuris peaministrilt Brexiti kohta. Õhtuleht jälgis läbi infotunni peaministrit kullipilguga ning pani detailselt paika, kuidas ta kaks tundi ja ühe jalasirutuse veedab!

Peaminister nõuab Kingolt selgust

Peaministrilt päriti ka väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo viimase skandaali kohta, kus väidetavalt oleks tema nõunikuks saanud Jakko Väli, kes jäi sotsiaalmeedias silma räige solvamisega. Kingo on Väli nõunikuks saamist eitanud.

„Olen Kert Kingoga suhelnud ja ta on mulle kinnitanud, et Jakko Välist ei saa tema nõunikku,“ sõnas Ratas.

Peaminister märkis, et temalt küsitakse selle kohta, kas minister Kingo valetas ja kellele ta valetas. Seda ei osanud Ratas aga kuidagi kommenteerida. „Selge on see, et Jakko Väli väljaütlemised sotsiaalmeedias ei ole mitte mingil moel aktsepteeritavad ja minister Kingo on mulle kinnitanud, et Välist tema nõunikku ei saa,“ kinnitas Ratas.

„Aga loomulikult ma nägin täna ka järgnevat uudist, mis oli seotud ühe komisjoni ees esinemisega – nii et eks neid küsimusi ma kindlasti temaga lähiajal arutan,“ sõnas peaminister lõpetuseks ja lisas, et pilt peab ikkagi selge olema. Ratas vihjas uudisele, et Kert Kingot kahtlustatakse riigikogu korruptsioonivastasele erikomisjonile valetamises oma endise nõuniku Viive Aasma väljaütlemiste kohta.

Perligu lepingu lõpp on lähedal

Refromierakonna juht Kaja Kallas uuris justiitsministrilt peaprokurör Lavly Perlingu kohta. „Kui valitsus ei suuda otsust teha, siis millised on teie ja prokuratuuri garantiid, et peaprokuröri kohusetäitjat ei hakata poliitiliselt survestama?“

Justiitsminister Aeg tunnistas tõsiasja, et valitsus ei ole sellel teemal konsensusele jõudnud ja tõenäoline on see et pärast 31. oktoobrit peab Perling jätkama peaprokuröri kohusetäitjana.

Justiitsministrilt uuriti ka seda, kas EKRE vastuseis Perlingule on seotud sellega, et Marti Kuusiku osas alustati menetlust, kuigi siseminister korduvalt kinnitas, et midagi sellist ei juhtu. Seda ei osanud Aeg kommenteerida. „Ma ei oska sellele küsimusele vastata, kas sellel otsusel on mingid personaalsed ajendid,“ ütles Aeg lõpetuseks.

Minister on enda sõnul Perlinguga korduvalt kohtunud. „Oleme avameelselt olnud vastastikku ausad ja läbi arutanud võimalikud perspektiivid. Kas valitsus jõuab või ei jõua konsensuslikule otsusele? Perling on mulle öelnud, et ta on huvitatud peaprokurärina jätkamisest. Sellest, kuidas ta suhtub asetäitja rolli täitmisesse, ei ole me rääkinud, kuna ma loodan, et see laheneb siiski konsensusega. Ma usun, et ta on tugevalt häiritud sellest suurest ja põhjendamatust tähelepanust.“

Mis saab linnahallist?

Sotside juht Indrek Saar päris kultuuriministrilt Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu väljaütlemise kohta, nagu oleks igasugune arutelu linnahalli teemal välistatud. „Kas olukord on lootusetu? Mida kavatsete teha, et arutelu jätkuks?“

Kultuuriminister Tõnis Lukas ei osanud abilinnapea sõnu kuidagi kommenteerida. Küll aga kinnitas ta, et riigil on Tallinna linnaga sellel teemal hea koostöö ja linna on kaasatud kõikidesse aruteludesse. „Linnahali praegune seisund on nukker ja see on üks osa meie merepoolsest vaatest pealinnale. Seal peaks olema midagi rohkemat kui lagunenud koloss. Teine teema on tõesti Estonia teatri ooperi- ja balletilavastuste jaoks uue kodu leidmine. Mille taha on asi jäänud? See on suur projekt, muinsuskaitsega läbirääkimised, rahastamise küsimus...,“ loetles Lukas ja toonitas fakti, et tegelikult liigutakse linnahalli aruteludega edasi. Lukase sõnul on praegu pakutud lahendus teatri- ja ooperimaja loomiseks kõige perspektiivikam. 

„Loodan, et see ei võta aastakümneid aega ja saame lähiajal selle laguneva hoonega midagi ette võtta,“ sõnas minister lõpetuseks.

Kohtud on koduvägivalla juhtumitega hädas

Reformierakondlane Liina Kersna tõstatas koduvägivalla teema ja selle, kuidas kohtutes sageli ohvreid taasohvristatakse. „Kas see mure on jõudnud ka justiitsminstri lauale ja kas selle teemaga on plaanis ka midagi ette võtta?“

Justiitsminister Aeg tunnistas, et tegemis on väga keerulise teemaga. Eriti siis kui vägivallajuhtumiga on seotud lapsed. „Peresuhetesse on tohutult keeruline sisse näha. Erinevates võrgustikes on väga palju arutatud, kuidas siduda ministeeriumite tööd ja kuidas kaasata rahvapoolseid ühendusi. Päris palju on ära tehtud,“ rääkis Aeg ja lisas, et kohtuid on sellest probleemist selgelt teavitatud ja on alustanud kohtunike koolitamisega.

„Täna ei ole sellist pikka ja head kohtupraktikat. Kui selle psüühilise vähivalla ohvril on tekkinud teatud seisund, ta on depressioonis, siis eks me saame aru, et lapse suhtes on komplitseeritud selleks vajalike ekspertiiside läbiviimine ja diagnoosi panemine. Laps peab end selle jaoks hingeliselt lõhki kiskuma, kuna temalt küsitakse neid samu küsimusi ja ta peab neid asju uuesti läbi elama. See on probleem. Aga peab selle probleemi lahendamisega tegelema ja see on väga aeganõudev protsess,“ selgitas Aeg.

13:59

13.58 on infotund lõpuks läbi. Peaminister surub Põlluaasal ja kolleegidel kätt ning lahkub tõsisemat tööd tegema.

13:58

Kuigi liginev istung näpistab ajaga, pigistab spiiker Põlluaas sisse veel ühe küsimuse. Ratas võtab korraks juba tasku pandud telefoni taas välja.

13:54

Infotunni lõpuni on jäänud kuus minutit, peaministril on asjad pakitud.

13:48

Raimond Kaljulaid toob külaliste rõdule kümmekond koolilast. Ratas kiikab korraks üles ja muigab mõnusalt nähes mobiiltelefonidega pilte klõpsivaid noori neide.

13:40

Lukas räägib spordiprojektide ja -ürituste toetamisest. Endine korvpalliliidu president ja peaaegu Eesti Olümpiakomitee etteotsa valitud Ratas noogutab entusiastlikult kaasa.

13:37

Ratas võtab taas ette ühe väikese sirutuse, paigutades käed tooli taha. Visuaalselt meenutab see kuskui käeraudus vangi istumist politseiautos. Ja omal moel ongi see ju tabav metafoor: opositsioon vangistab iga nädal ta kaheks tunniks sinna toolile, ilma pääsemisvõimaluseta.

13:33

Kui infotunni lõpuni on jäänud veidi alla poole tunni, kummutab Ratas tühjaks teise veeklaasi. Kas Lukas täidab anuma ka kolmandat korda? Hetkel vastab ta küsimusele ehk võimalust selleks pole!

13:29
Viljar Voog

Riigkogu esimess Põlluaas on langenud Eesti sügisilmade ohvriks ja on täna ohtralt köhinud. Ratas vaatab murelikult tema suunas ja kui on leppinud, et koalitsioonipartneri liikmega on kõik korras, pöörab pilgu ümber teise õla, et vaadata kas küsimuste esinejate nimekirja või kella, et kaua veel infotunnist järgi on.

13:21

Oluline areng: Ratas otsib mugavamat poosi ja ettenõjatumise asemel toetub tooli seljatoele. Saali on jäänud vaid kümmekond saadikut. Milleks seda vaja on?

13:18

Kui enne sai öeldud, et peaministri pea on mõtteid täis, siis ilmselt on need mõtted ka rasked, sest Ratas toetab pead rusikale.

13:16

Huvitav, kuidas pannakse paika, millises järjekorras ministrid infotunnis istuvad? Igatahes on praegu läinud kõik väga hästi, sest suur osa küsimustest on suunatud just justiitsminister Aegile ja see tähendab, et Ratas ja Lukas saavad omavahel mõtteid vahetada.

13:09

Infotund muutus kahetunniliseks selle riigikogu koosseisuga. Keskmaajooksust tehti maraton ja paljudel poliitkutel puudb selleks võhm: kui keskpäeval toimunud kohaloleku kontrollil oli päral veidi alla poole riigikogust, siis nüüdseks on see kõvasti alla veerandi.

Ministritel pole pääsu kuhugi - nemad istuvad ja vastavad. Minna on veel kuus küsimust!

13:00

Peaministri pea on mõtteid täis. Kui gümnaasiumiõpilane saab ennastunustavalt aknast välja vaadata, siis Ratas heidab üle riigikogu saali vaid põgusa pilgu - kõhutunde järgi 15-20 sekundit - enne kui jätkab töö tegemist ehk oma paberitega tutvumist.

12:55

Riigikogu toolid on ajalooliselt kaunid, kuid mugavuses jääb neil vajaka. Peaaegu tund on infotund kestnud, kui Ratas esimest korda oma selga sirutab.

Väiksemat venitust on ta teinud varemgi - märkmeid vaadates on esimene kaelasirutus markeeritud kell 12.11.

12:50

Ühe suure Eesti meediamaja fotograaf on lõpuks taandunud kõige kõrgemalt rõdult ja Ratas tunneb end piisavalt mugavalt, et telefon laua alt kergitada.

Huvitav nutistiilide erinevus: kui tema kõrval istuv Lukas hoiab telefoni vasakus käes ja ketrab paremaga, siis Ratas kasutab peaasjalikult paremat kätt ja vasaku võtab abiks väga harva.

12:46

12.43 on esimest korda pärast infotunni algul toimunud veeklaasikaruselli näha Ratase näol laia naeratust. Lukasega visatakse omavahel nalja, samas kui Aeg küsimustele vastab.

12:44

Varasematel nädalatel, kui opositsioon samuti on otsustanud esitada küsimused teistele ministritele, võtab Ratas varem või hiljem välja ka tahvelarvuti. Täna pole esimese kolmveerandtunniga nii kaugele jõutud: paberid tema käes on olnud põnevamad, kui nutitelefongi.

12:37

Ratase veeklaas on vahepeal tühjaks saanud. Lukas pärib, kas peaminister soovib selle täitmist. Soovib.

12:33

Brexitist lõpuks väga kaugeks jäänud küsimus on end ammendanud ning Ratase päev sisuliselt lõppenud. Minna aga ta kuhugi ei saa. Neljandat korda infotunni jooksul võtab ta kätte mobiiltelefoni.

12:32

Ka järgnev küsimus, seekord reformierakonnast, käib Kingo kohta. Ratas kuulab, käsi põsele toetatud ja annab sarnase vastuse: jõuame selgusele!

12:30

Ratas räägib valetamise kohta: "Ei, sellel teemal ei ole mina täna temaga vestelnud." Küll aga lubab ta teemad Kingoga lähiajal tõstatada.

12:29

Opositsioon siiski ei ignoreeri Ratast: Jevgeni Ossinovski küsib Brexiti päringu raames Kingo-Väli saaga kohta, täpsemalt, kas Kingo võis esmaspäeval riigikogus valetada.

12:28

USAs räägitakse palju presidendiks ihkava Bernie Sandersi käeliigututest. Ratase omad ei jää oma energilisusega kuidagi ameeriklasele alla. Oluline vahe on aga see, et kui Sanders kasutab käsi enda suuremaks mängimiseks, siis Ratas tõmbab sellega tähelepanu pikem enda peale.

12:25
Viljar Voog

Poolamets alustab küsimust. Ta jõuab edastada oma sõnumi, et Eesti ja Ühendkuningriigi suhetes on turbulentne periood, kui Ratas teeb esimese märkme paberile.

Ratas kerkib vastamiseks sportlasmeheliku kergusega ka nõustub: periood on keeruline ja turbulentne!

12:22

Ratase ind märkmetele jooni alla tõmmata on raugenud. Nüüd keskendub ta lugemisel. Juba viie minuti pärast saab ta aga korraks jalgu sirutada, sest siis on tema kord ühele ja ainsale küsimusele vastata.

12:17

12.13 vaatab Ratas noomiva pilguga külaliste rõdul paikneva fotograafi poole, kes teda otse ülevalt alla pildistab.
12.14 fotograaf lahkub, Ratas kontrollib, et keegi tema sõnumisaladust ei riku ja võtab välja mobiiltelefoni.

12:10

Urmas Kruuse mainib Aegile esitatud küsimuses, et peaministri sõnavõtud Perlingu kaitsel on muutunud pehmemaks. Ratas ei tõsta selle peale pilkugi.

12:09

Ratas keerab märkmetes ette teise lehekülje ja jätkab allajoonimist. Samal ajal vastab Aeg peaprokuröri puudutavatele küsimustele.

12:07

Ratas kallab välja klaasi vett - ja ulatab selle viisakalt Aegile. Samuti saab peaministri poolt teenindatud Lukas. Viimane vastab viisakusega ja kallab klaasi täis ka Ratasel. Mehd muhelevad omavahel.

12:05
Viljar Voog

Tundub, et vastus Brexitit puudtavale küsimusele tuleb keeruline ja põhjalik: 12.04 kratsib Ratas kukalt!

12:03

Ratas viskab pilgu üles külaliste rõdule, uudistab kes see välguga pilti teeb. Vastus: riigkogu ametlik fotograaf.

Et Ratasel on täna vastata ka ühele küsimusele, siis ta veel nutiseadmesse sukeldunud pole vaid teeb usinasti märkmeid paberile, joonib alla tähtsaid lauseid.

12:00

Minut hiljem jõuab kohale ka peaminister. Kiire käepigistus riigikogu esimehe Põlluaasaga, teiste valitsuskolleegidega ja nõnda ta istubki. Järgmised kaks tundi talle erilist pinget ilmselt ei paku.

11:59

Saali sisenvad Lukas ja Aeg. Aeg soovib esialgu istuda Ratasele broneeritud kohale, kuid kolleeg suunab ta õigele kohale.

11:56
Viljar Voog

Täna on riigikogu infotunnis kavas 13 küsimust ning nendele on vastamas Jüri Ratas, Raivo Aeg ja Tõnis Lukas. Ratase võimalus jalgu sirutada tekib kolmanda küsimuse ajal, mis on ainsana suunatud talle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee