Maailm

Hongkong lükkas väljaandmisseaduse ametlikult tagasi ja vabastas selle ajendiks olnud kriminaali (4)

Toimetas Aare Kartau, 23. oktoober 2019, 10:57
Mõrvas kahtlustatav Chan Tong-kai (vasakul) vabastati Hong Kongi vanglast.Foto: EPA/Scanpix
Hongkongi võimud vabastasid mõrvas kahtlustatava mehe, kelle juhtumist sai alguse kurikuulsa väljaandmisseaduse muutmine, mis tekitas omakorda Hongkongi tänavatel hiiglaslikud tänaseni kestvad meeleavaldused. Parlament lükkas eelnimetatud seaduseelnõu täna ka ametlikult tagasi, teatab BBC.

Chan Tong-kaid süüdistatakse raseda tüdruksõbra tapmises eelmisel aastal Taiwanis. Teo kordasaatmise järel põgenes mees tagasi Hongkongi, kus ta rahapesu ja lahkunud naise krediitkaardi tühjendamise eest vahistati. Hongkongil puudus kohustus Chani Taiwani toimetada, mida ka ei tehtud. See juhtum oli Hongkongi Pekingi-meelsele liidrile Carrie Lamile ajendiks kurjategijate väljaandmisega seotud reeglistiku muutmiseks.

Samal teemal

Kolmapäeval kõndis 20aastane mees pärast 19 kuud kestnud vangistust Hongkongi kinnipidamisasutusest vaba mehena välja. Ta vabandas ohvri perekonna ees ning lubas ise end Taiwani võimudele üles anda. Hongkong ja Taipei on pikalt arutanud, kuidas peaks Chani ja tema mõrvasüüdistusega toimima. Ka hetkel pole juhtumis selgusele jõutud. Hongkong teatas, et nemad ei takista Chani, kui mees soovib lasta end Taiwanis vahistada. Taiwan omakorda vihjas turvaprobleemidele, mistõttu pakkusid nad Chani eskortimiseks oma politseinikke. Sellise plaaniga Hongkong ei nõustunud.

Kolmapäeval lükati Hongkongi parlamendis vastuoluline seaduseelnõu ametlikult tagasi. Suure meeleavalduse tekitanud väljaandmisseadus oleks lubanud Hongkongil kahtlusaluseid näiteks Taiwani ja Hiinasse üle viia. Kriitikute sõnul oleks see tekitanud omavolilist kinnipidamist ja ebaõiglaseid kohtuasju (peamiselt Mandri-Hiina võimude poolt). Juunis alanud protestid nõudsid algselt väljaandmisseaduse eelnõu peatamist, ent on kasvanud demokraatia nimel peetavateks rahutusteks, millega tahetakse Pekingi kontrolli vähenemist Hongkongi üle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee