Recep Erdogan ja Vladimir Putin jõudsid „ajaloolisele kokkuleppele“.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 23. oktoober 2019 09:27
Türgi ja Venemaa jõudsid Sotšis toimunud kohtumisel kokkuleppele, et koos hakatakse piiriäärset piirkonda patrullima. Samuti ei näe Türgi enam vajadust kurdide vastu sõjategevust jätkata, kirjutab BBC.

Türgi on hõivanud 120km maa-ala Ras al-Ayni linnast Tal Abyadini, et luua turvatsoon, kuhu saaks paigutada ligi kaks miljonit Türgis elavat pagulast. Venemaa nõustus Türgi operatsiooniga ning lubas ka aidata puhvertsooni patrullida. Osapooled nimetasid kokkulepet „ajalooliseks tehinguks“.

Kokkulepe saavutati eile Sotšis peetud kohtumisel, kus osalesid nii Vladimir Putin kui ka Recep Tayyip Erdogan. Pärast kokkuleppele jõudmist teatas Türgi, et ajutise relvarahuga peatatud rünnakut pole mõtet enam taasalustada, sest kurdi võitlejad on puhveralalt tagasi tõmbunud. Plaanide kohaselt liituvad Vene relvajõud Põhja-Süürias Türgi patrullidega, kindlustamaks, et kurdide väed ei naaseks piiriäärsetele aladele. Kurdidele anti 150 tundi aega, et nad taanduksid piirist 32km kaugusele – pole aga teada, kuidas lahkuma sunnitud väed plaani suhtuvad.

Süüria president Bashar al-Assad tänas oma liitlast Vladimir Putinit ning väljendas tema plaanile täielikku toetust, kinnitades ka Süüria piirivalvurite valmisolekut. Arengu üle tundis heameelt ka USA asepresident Mike Pence.

Analüütikud on ka varem kinnitanud, et USA vägede Põhja-Süüriast väljatoimetamine tsementeerib piirkonnas Türgi ja Venemaa mõjuvõimu. Venemaa täidab oma kohaloluga tühimiku, mille ameeriklased vabaks jätsid.