Maailm

„Haige!“ „Äraostetu!“ Ebola üle elanud kongolasi ootavad kodukülas häbi ja süüdistused (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. oktoober 2019, 21:25
See ellujääja töötab nüüd ise ebolahaigeid lapsi ravides.Foto: Reuters/Scanpix
Reutersiga rääkinud Kongo elanikud, kes põdenud ebolat, kuid selle üle elanud, kirjeldavad, kuidas elu pärast haigust on ühtaegu kingitus ja samas taak. Paljud kaaskodanikud suhtuvad neisse kui endiselt haigetesse, mõned vandenõuteoreetikud aga süüdistavad neid kokkumängus valitsusega.

Arlette kaotas ebolale oma 19aastase tütre ja kahekuuse lapselapse, kuid jäi ise ellu. Kuhu tema tüdrukud maeti, ta ei tea, ehkki otsib aktiivselt nende haudasid. Ebola ohvrid maetakse kiiruga, et nakkuse levikut takistada. Kodukülla naastes jäi Arlette ilma endisest tööst õmblejana – hoolimata arsti kinnitusest, et naine on täiesti terve, kartsid töökaaslased, et ta võib neidki nakatada. Kui Arlette sai tööd ebolakahtlusega laste kliinikumis, kahtlustasid naabrid, et naine sai tööotsa tänu sellele, et teeskles haigust.

40aastane Arlette hoiab käes oma ebolasse surnud tütre fotot.Foto: Reuters/Scanpix

Ka 31aastane endine õpetaja Vianey sai uue tööotsa ebolapatsientide hoolduses. Koolis ta enam töötada ei suutnud, lapsed näitasid talle näpuga ja karjusid, et ta on ebolahaige. Vähe sellest, märkimisväärne osa kogukonnast peab temasuguseid valitsuse kollaborantideks, korrumpeerunud rahaahneteks valetajateks, kes kas pole kunagi haiged olnudki, või said valitsuselt ning välismaalt raha selleks, et teisi nakatada.

Kohalikud suisa ründavad piirkonda tulnud arste ja meedikuid, sageli enam kui vaid sõnadega. Miks see nii on? Nimelt ei usu tervelt veerand ebola põhilise levipiirkonna elanikest, et haigus üldse eksisteeribki. Kes pole sellega ise kokku puutunud ega haiget oma silmaga näinud, võib väga tõenäoliselt uskuda vandenõuteooriaid, et ebolat pole olemas või et kogu probleemi tekitas kunstlikult Kongo DV valitsus. Vähem kui kaks kolmandikku inimestest on nõus laskma ennast ebola vastu vaktsineerida.

Ise ebola üle elanud abilised on arstide silmis hinnas, kuna tekkinud antikehade tõttu on nende haigestumisoht märkimisväärselt väiksem. Ka paljud neist tunnevad ise, et peavad neile osutatud ravi ja lahkuse eest ise midagi vastu andma. Vahel on see ainus, mis aitab võõristuse ja vaenu keskel pead püsti hoida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee