Juhtkiri

Juhtkiri | Kõrgkoolide näljutamine on kuritegelik (11)

Ohtuleht.ee, 23. oktoober 2019, 00:05
Foto: Aldo Luud
Kuue aasta tagune kõrgharidusreform rõõmustas omal ajal paljusid, kui tõi kaasa tasuta õppimise kõigi jaoks, lõpetas jagunemise tasuta ja tasulisteks tudengeiks ning vabastas õppuri lisaks äraelamiseks vajaliku raha leidmisele ka õppemaksu tasumisest. Et toona paradiisina kavandatud süsteem ei tööta, kui poliitikud kõrghariduse jaoks raha ei anna, oli näha hiljutisest katsest alustada avalikku diskussiooni osalise õppemaksu taastamise üle. Roosilisem ei paista pilt ka riigikontrolli värskest aruandest, mis hindab reformi tulemusi lünklikeks. Välistudengite tulek aitab kaasa Eesti teaduse rahvusvahelistumisele. Tudengite tööl käimine on tihti paratamatus. Küll aga ei saa üliõpilaste süüks panna nende vähest tungi erialadele, kus hilisemas tööelus pole lootust normaalset palka teenida.

Reform pidanuks andma vähemkindlustatud tudengeile võrdsed võimalused kõrghariduse saamiseks, kuid kuus aastat hiljem oleme jälle lõhkise küna ees, sest senine rahastamismudel ei tööta. Kui riik raha ei anna, ülikool ei suuda õppejõude palgata või tööl hoida, kannatab ka kõrghariduse kvaliteet ning kokkuvõttes kannatab Eesti kõrghariduse konkurentsivõime. Kuigi haridusküsimustes peaks valitsema ühiskondlik konsensus, toodi viimaste valimiste järel teadus koos kõrgharidusega ohvriks päevapoliitika altarile. Muude valimislubaduste katte nimel jäeti teadus kokkulepitud rahast mitte lihtsalt ilma, vaid seda võimuliidu ühe osalise EKRE poolt üliõpilaste hobusevarasteks nimetamise ja teadlaste mõnitamise saatel.

Mida aga teha olukorras, kus kokkulepitud kõrghariduskorraldus enam ei toimi, raha ei anta, kuid seadusi kah ei muudeta? Halvim, mis juhtuda saab, on ükskõik mis nime all õppemaksu hiiliv tagasitulek, ilma et seadust muudetaks. Sama halb on võimuliidus kinnitust leidnud praktika, et haridusele jagub raha vaid siis, kui seda muudest kulutustest üle jääb. Mis kasu on meil gümnaasiumiastme PISA testide kõrgete tulemuste üle uhkuse tundmisest, kui riik tõmbab nendele saavutustele vee peale teaduse ja kõrgkoolide rahastamata jätmisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee