Maailm

AMETLIK SÜÜDISTUS: Slovaki uuriva ajakirjaniku mõrva tellis tuntud ärimees (10)

Aadu Hiietamm, 23. oktoober 2019 09:00
MÕRVA TELLIJA: 56aastane ärimees Marián Kočner.Foto: AFP/Scanpix
Slovakkiat vapustas mullu veebruaris uuriva ajakirjaniku Jan Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kušnirova tapmine.  Nüüdseks on süüasi jõudmas kohtusse. Prokuratuur esitas ametliku süüdistuse neljale kahtlusalusele. Nende seas on ka mõrva tellija – kohalik suurärimees Marián Kočner, vahendab agentuur TASR.

Jan Kuciaki (27) ja Martina Kušnirova (27) surnukehad leiti eelmise aasta 25. veebruari hilisõhtul Kuciaki kodumajast Velka Mačas, pealinnast Bratislavast 60 kilomeetri kaugusel. Meest oli juba neli päeva varem tulistatud rindu ja naist pähe. Mõrvar oli jätnud surnukehade kõrvale padruneid, mis allmaailma keeles tähendab hoiatust.

MÕRVA AASTAPÄEV: Tänavu 21. veebruaril möödus ajakirjanik Jan Kuciaki ja tema kihlatu  Martina Kušnirova tapmisest üks aasta. Bratislavas süüdati nende improviseeritud mälestusmärgi juures taas küünlad.  Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Jan Kuciak töötas alates 2015. aastast Šveitsi-Saksa meediakontsernile Ringier Axel Springer Media AG kuuluvas portaalis aktuality.sk uuriva ajakirjanikuna. Slovakkia politseiülem Tibor Gašpar ütles vahetult pärast veretööd, et mõrvamotiiv võis peituda tema tööalases tegevuses. Nimelt olid Kuciaki tähelepanu all peamiselt prominentsed ettevõtjad, kel on ärisidemed nii valitsevate sotsiaaldemokraatide (SMER - SD) kui ka organiseeritud kuritegevusega. Kuciak oli just lõpetamas põhjalikku artiklit, milles tõestati Itaalia maffia seos Slovakkia valitseva partei ja valitsustegelastega.

Jõhker topeltmõrv viis Slovakkia mullu märtsis valitsuskriisi. Peaminister Robert Fico pani ameti maha. Uueks peaministriks sai tema parteikaaslane Peter Pellegrini.

Eelmise aasta septembri lõpus peeti kinni kaheksa kahtlusalust. Neist neli jäeti vahi alla. Algselt pidasid uurijad mõrvariks endist politseinikku Tomas Szabot. Tänavu aprillis aga tunnistas viis tundi kestnud ülekuulamise käigus veretöö üles endine sõjaväelane Miroslav Marcek, kes algse versiooni järgi oli Tomase mõrvapaigast autoga ära viinud, vahendas päevaleht Dennik N. 

Ülejäänud kaks mullu septembris tabatud kahtlusalust on vahendaja rollis olnud ettevõtja Zoltan Andrusko ja mõrva eest maksnud itaalia keele tõlk Alena Zsuzsova. 

Tänavu märtsis esitas prokuratuur ajakirjaniku mõrva tellimises süüdistuse ärimees Marián Kočnerile, kes viibib süüdistatuna majanduskuritegudes eeluurimisvanglas juba alates mullu suvest.

Mõrva eest maksti 70 000 eurot

Prokuratuuri teatel maksis Marián Kočneri teenistuses olnud Alena Zsuzsova Jan Kuciaki tapmise eest 70 000 eurot, millest 20 000 oli mõeldud varasema võla kustutamiseks. Seejuures telliti ainult ajakirjanik Jan Kuciaki mõrv. Tema kihlatu Martina Kušnirova oli süütu ohver, kes viibis valel ajal vales kohas. Mullu mais pidid Kuciak ja Kušnirova abielluma. Rõõmsa pulmapeo asemel tuli nende perekondadel aga korraldada hoopis matused.

Slovakkia meediaväljaanded meenutavad, et ärimees Marián Kočner oli ajakirjanikku juba 2017. aasta sügisel avalikult ähvardanud ning lubanud nii Kuciaki kui ka tema perekonna kohta koguda kompromiteerivat materjali. Kuciak viis tookord politseisse avalduse ja kirjutas hiljem Facebookis, et politseinikud ei võtnud midagi ette.

TÕI MÕRVARILE RAHA: Politseinikud eskordivad Marián Kočneri teenistuses olnud Alena Zsuzsovat, kes maksis ajakirjaniku tapmise eest 70 000 eurot.  Foto: AFP/Scanpix

Eeluurimise ajal on kahtlusalustest ainsana uurijatega koostööd teinud ettevõtja Zoltan Andrusko, kes pääseb ka seetõttu kokkuleppemenetluse ja kergema karistusega.  Teisi kahtlusaluseid ähvardab kohtus süüdimõistmisel eluaegne vanglakaristus. Eeluurimisel selgus veel, et Kočner on segatud veel kahe mõrva ja kolme inimese mõrva kavandamisse. Samuti sai ta olulist infot otse politseist, kohtutest ja poliitikutelt. Augustis astus seetõttu tagasi justiitsministeeriumi riigisekretär Monika Jankovska. 

Arvatavalt tuleb välja veel nii mõndagi vapustavat. Nimelt kavatseb Zoltan Andrusko esitada tõendid  tööminister Jan Richteri ja siseminister Denisa Sakova seotusest korruptsiooniga.     

Samal teemal

12.04.2019
OOTAMATU PÖÖRE: Slovakkias tunnistas ajakirjaniku ja tema kihlatu mõrva üles endine sõjaväelane
03.04.2019
OOTAMATU TÄHELEND: Slovakkia presidendiks saab liberaal Zuzana Čaputová
02.10.2018
PALGAMÕRV: Slovakkia uuriva ajakirjaniku tapmise eest maksti 70 000 eurot
28.02.2018
Mõrvatud ajakirjanik uuris Itaalia maffia ja Slovakkia valitsuse sidemeid