Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ei suutnud oma põhirivaaliga kokku leppida, sest mõlemad ihkavad peaministritooli.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 22. oktoober 2019 12:08
Iisraeli kauaaegne peaminister Benjamin Netanyahu teatas, et ei suuda valitsust moodustada ning peab andma võimaluse oma poliitilisele rivaalile Benny Gantzile, vahendab BBC.

Peaminister Netanyahu ja tema erakonna Likud variandid valitsust luua on ebaõnnestunud ning aeg selle moodustamiseks on lõppenud. Enda sõnul üritas ta järjepidevalt koalitsiooni luua, ent kõik mehe ettepanekud lükati tagasi. Iisraeli teise suure partei Sinise ja Valge erakonna liider Benny Gantz ei nõustunud Netanyahu pakkumistega, mistõttu saab ise võimaluse valitsus kokku panna. Paremtsentristlik Sinise ja Valge erakond suhtus Netanyahu ebaõnnestumisse optimistlikult, teatades, et „keerutamise hetk on läbi ning nüüd on aeg tegutsemiseks“. 

Iisraeli president Reuven Rivlin teatas, et annab Gantzile 28 päeva valitsuse moodustamiseks. President teatas, et soovib iga hinna eest vältida järjekordseid valimisi riigis, kus on need ühe aasta jooksul juba kaks korda toimunud. Kui Gantz ebaõnnestub, võib ka parlament kolmanda kandidaadi valikusse lisada, et hääletust vältida.

Septembris toimunud valimised lõppesid ummikseisuga. Gantzi Sinise ja Valge erakond võitis 33 saadikukohta 120kohalises parlamendis. Peaministripartei sai ühe koha vähem, ent Iisraeli riigipea andis just talle esimesena võimaluse valitsust moodustada, uskudes, et Netanyahu on parim variant eduka koalitsiooni loomiseks.

Netanyahul on küll tunduvalt rohkem poliitilisi kogemusi, ent teda painavad korruptsioonisüüdistused. Gantz on endine Iisraeli sõjaväe ülemjuht, kes lõi oma partei alles käesoleva aasta veebruaris, kuna tema sõnul oli „riik teelt eksinud“.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Kommunismi kuritegusid 22. oktoober 2019 18:20
Panevad toime juutide pangad vaata dok.filmi "97% owned ".
Kommunismi kuritegusid 22. oktoober 2019 18:18
paneb toime Iisraeli valitsus palestiinlaste kallal. Vaata otsingust " Palestine solidarity campaign "

SISUTURUNDUS