Väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Toimetas Marvel Riik 22. oktoober 2019 10:02
Väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingol tuli riigikogu suures saalis rahvasaadikute selgitada erinevaid spekulatsioonidele, mis puudutasid tema võimalikku järgmist nõunikku Jakko Välit.

Küsimused hakkasid hargnema Raimond Kaljulaidist, kes tahtis ministrilt teada, kas Kingol oli Väliga kokkulepe, et viimane tuleb tema nõunikuks või mõtles Väli kogu nõuniku jutu ise välja. Minister heitis Kaljulaidile ette, et saadik tugineb meedias ringlevale infole, mille eest tema ei vastuta. „Niipalju ma selgitan, et kõikvõimalikud nõunikud, keda kas siis plaanitakse palgata või ei plaanita palgata, need üldjuhul ikkagi arutatakse erakonnasiseselt läbi ja ma küll ei mäleta, et siin saalis oleks arutatud varasemalt ministrite nõunikke. See on erakonnasisene teema,“ vastas Kingo.

Kaljulaidi jällegi ministri vastus ei rahuldanud, küsimus puudutas muud.

Järgmisena proovis selgust majja luua sotside juht Indrek Saar, kes soovis samuti saada teada, kas Kingol olid läbirääkimisi teemal, et Välist saab ministri nõunik. „Avalikest vahenditest palgatavad ministri nõunikud on avalikkuse asi. Isegi kui erakonnas kedagi palgatakse, siis ka see on avalik asi,“ luges Saar moraali.

Kingo lõi letti jälle meedia argumendi: küsige sealt, kus infot võtate. „Kui te räägite avalikest vahenditest finantseerimisest, siis Jakko Väli pole ükski sekund ega ükski hetk minu nõunik olnud. Järelikult ei ole võimalik ka talle mingeid avalikke vahendeid väljastada,“ lisas Kingo.

Ka see vastus ei rahuldanud riigikogulasi. Kogenud minister Hanno Pevkur tõi välja, et nõunikud valib endale minister ja minister saab rääkida sellest, mida ta on teinud. „Kas te olete pidanud Jakko Väliga läbirääkimisi, et ta asuks teie nõunikuks, või kas te olete teinud temale ettepaneku, et ta asuks teie nõunikuks? Ja see on otseselt teie tööga seotud küsimus,“ küsis Pevkur.

Kingo vastus jäi laias laastus samasuguseks nagu eelnevalt. „Ma ikka endiselt leian, et kuna ta ei ole minu nõunik ükski hetk olnud, siis me ei saa rääkida minu töövaldkonnast,“ rääkis Kingo. „Mina ei ole temaga [Väliga] kohtunud, ütlen kohe otse välja ära, mina ei ole kohtunud temaga. Väga julgelt võin seda öelda. Me ei ole kohtunud, me ei ole rääkinud sel teemal.“