Foto: Valga vallavalitsus
Ohtuleht.ee 22. oktoober 2019 09:49
Valgas alustati möödunud nädala lõpus Aasa 1 vana kortermaja lammutamisega, mis on osaks 2020. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaali Eestit esindavast tööst “Väärikas kahanemine“. Seetõttu viibis lammutustöödel ka võttemeeskond, mis kogu protsessi üles filmis.

„Täna on eluruumi Valgas rohkem kui inimesi, kuid vajadus kvaliteetse elamispinna järgi on suur. Üleliigsete ja lagunenud hoonete lammutamine annab võimaluse parema elukeskkonna loomiseks. Väikelinnade tühjenemine ja inimeste liikumine suurematesse keskustesse on mureks kogu Euroopaks – kahanemisele suunatud planeerimisega oleme saanud eeskujuks," rääkis vallavanem Margus Lepik.

Valga vallaarhitekti ja projekti ühe autori Jiri Tintera sõnul on lammutamise kohta arvamuse kujundamine vaataja kätes. “Kas keegi näeb seda arhitektuuri hävitamise või linnaruumi kvaliteeti tõstmise, allaandmise või võitluse, kurva või positiivse tegevusena, on igaühe enese otsustada,” rääkis Tintera. Lammutamine võeti režissöör Anna Hintsi režii järgi Veneetsia biennaali Eesti ekspositsiooni jaoks mitme kaameraga üles ning järgmisel suvel näevad seda inimesed üle terve maailma. “Tsaariaegse hüljatud kortermaja lammutamist kajastav video jätab vaatajale vaba voli kujundada oma suhtumist protsessi,” selgitas Tintera.

Veneetsia biennaal on maailma suurimaid ja kaalukamaid arhitektuurisündmusi ning selle 2020. aasta Eesti väljapaneku peaesinejateks saavad Valgas asuva tsaariaegse kortermaja lammutamine ning linna uus keskväljak. Mõlemad sümboliseerivad Valga püüdlusi muuta oma linnaruum atraktiivsemaks ja luua elanikele parem keskkond. Kestlikku hääbumist käsitlev projekt “Väärikas kahanemine” valiti biennaalile välja 13 esitatud töö hulgast. Võidutöö autoriteks on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagma, Martin Pedanik ja Paulina Pähn.