Maailm

Kanada valimised: suurt võitu ei tasu oodata ei Trudeaul ega Scheeril (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 21. oktoober 2019 19:56
Kanada peaminister Justin Trudeau käis koos perega valimas.Foto: EPA/Scanpix
Kanada valimiste tulemused hakkavad selguma Eesti aja järgi vastu hommikut. Esialgu näib, et selget võitjat ei ole.

Kuigi paistab, et peaminister Justin Trudeau juhitud liberaalide partei suurt võitu ei saavuta, võib ta Kanada seaduste järgi siiski olla see, kes valitsust kokku hakkab panema. Enamuskoalitsiooni moodustamiseks vajab võitja seaduse järgi vähemalt 170 kohta 338st. Ei Trudeau ega tema põhirivaal, konservatiivide juht Andrew Scheer pole küsitluste põhjal selle saavutamisele ligilähedalgi.

Kanada rahvusringhäälingu andmeil on kohaliku aja järgi lõuna paiku liberaalide tõenäosus parlamendis enamus saada 13 protsenti, konservatiividel pea olematu: 2 protsenti. Tõenäosus, et saadakse küll enim kohti, ent mitte loodetud 170, on liberaalidel 48, konservatiividel 37 protsenti. Seega on olukord Justin Trudeau jaoks küll soodsam, kuid kaugeltki mitte ideaalne.

Mõnede poliitikavaatlejate sõnul pole kanadalastel neil valimistel erilist kirge ühegi konkreetse teema vastu, vahendab CNN. On küll mõisted nagu tervishoid, kliimakriis, samuti maksud ja haridus. Sellised üldisemad teemad. Konkreetsematest küsimustest võib välja tuua kanepi legaliseerimise, mis kanadalaste seas mõningast debatti tekitas.

Samal teemal

21.10.2019
LÄHEB PÕNEVAKS: Kanada valimistel tuleb äge ja pingeline võitlus iga hääle eest