Juhtkiri

Juhtkiri | Ideoloogiline võitlus lasteaias (8)

Ohtuleht.ee, 21. oktoober 2019 18:37
Puhkenud sõda lasteaia uue riikliku õppekava üle olnuks olemata, kui selle kabinetivaikuses valmimisse oleks olnud kaasatud rohkem nii teoreetikuid kui ka praktikuid, nii teadlasi kui ka lasteaednikke. Nüüd on aga valminud juhendmaterjal, mis tekitab kummastust nii lasteaiarahvas kui ka lapsevanemates, kes peavad kulutama energiat nende silmis ajast ja arust dokumendi põrmustamisele.

Raske uskuda, et selline reaktsioon oli haridusministeeriumi ametnikele prognoosimatu. Praegu võib küll öelda, et puhkenud diskussioon on tervitatav, kuid miks on vaja kõigepealt kogukond üles ärritada, et seejärel etteveeretatud raskusi kangelaslikult ületama hakata? Asja teeb segasemaks olukord, kus ka ametnikud ise uue kava valmimist mõistlikult põhjendada ei oska.

Õppekava värskendamise vastu vaevalt kellelgi midagi olla saab, sest ühiskonna muutustega peab kaasas käima. Samas pole mõistlik lasteaiaõpetajaid alahinnata, neid liialt kitsastesse raamidesse suruda ja valikuvabadusest ilma jätta. Vaevalt leidub ka lapsevanemaid, kes sõdiksid selle vastu, et nende laps lasteaias polka, labajalavalsi ja kaerajaani tantsimise selgeks saab. 

Kui aga kooliski saab aineõpetaja valida mitme erineva õpikukomplekti kasutamise vahel, siis võiks sama õigus olla ka lasteaiaõpetajal. Ja kui enam ei tohi õpetaja lastele öelda, et hakkame mängima, vaid tuleb teatada ka mängu eesmärk, siis on tegu pigem ettekirjutustes naeruväärse detailidesse laskumisega. Tahaks ka loota, et reeglitele, kuulekusele ja kõlbelisele kasvatusele rõhu panek pole seotud uue võimuliidu võimulesaamisega ega võitlusega väidetava multi-kulti ja homopropaganda vastu.

Selle asemel, et meedia vahendusel üksteisega sõdida, oleks ministeeriumist mõistlik vaidlevad osapooled mitte ainult ühe laua taha kokku tuua, vaid selgelt välja öelda ka ministeeriumi seisukoht. Praegu näikse, et ministeerium tahab jätta muljet, et nemad olid põõsas, kui pauk käis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee