Juhtkiri

Juhtkiri | Kas lisaministrid on end õigustanud? (27)

ohtuleht.ee, 20. oktoober 2019 18:12
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond võib tänada õnne, et Evelyn Sepale räigusi pildunud Jakko Väli polnud selleks ajaks veel ametlikult väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri nõunik ega erakonna liige, ja eeldatavasti ta enam selleks ei saagi. Kahju on aga juba tehtud ja mitte ainult Sepale, kel on alust kohtusse pöördumiseks, vaid ka erakonnale, mis järjepanu hämara mineviku, kontrollimatu suuvärgi, huvide konfliktiga ja lihtsalt ebakompetentseid inimesi võtmepositsioonidele edutades tõestab, et riigi valitsemine käib neile endiselt üle jõu.

Ometi oli koalitsioonikõnelustel üks oluline hetk, kus teisiti otsustades jäänuks arvatavasti ära nii Väli avalik enesehäbistamine kui ka mitmed muud skandaalid, mis seda valitsust saatnud on. 15 ministrikoha asemel 12 valitsusliikmega piirdudes poleks meil praegu tõenäoliselt väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministrit ega näiteid sellest, kuidas korduskatsest hoolimata pole EKRE leidnud sellele kohale sobivat inimest.

Olgu, nõunikevalikuga ämbrisse astumise eest pole kaitstud ükski minister. Ent päriselt halvad on asjad siis, kui ametiks vajalike oskuste ja omaduste olemasolu ei osata hinnata mitte ainult teiste, vaid iseendagi puhul – on loomulik eeldus, et väliskaubanduse eest vastutaval ministril on ette näidata võõrkeelteoskus ja tahe esindada Eestit välismaal, mille puhul on minister Kert Kingo õhku jätnud põhjendatud kahtlused. Kui rahvasaadiku järelepärimise peale, mis on ministri olulisimad algatused, oskab viimane näidetena tuua aga ühe töörühma kokkukutsumist, Eesti Postiga tegelemist, ühte regulatsiooni ja kahte allkirjastatud määrust, tekib küsimus, kas tema ülesandeid ei saaks hõlpsasti teise ministrite vahel jagada (nagu oligi enne ministrite arvu paisutamist).

Kui ministrikohtade võrdne jagunemine koalitsioonipartnerite vahel on kõrgemale seatud sisulistest eesmärkidest, siis võib kerge vaevaga vabaneda ka riigihalduse ministrist, kelle eelkäija sel kohal täitis enda sõnul igavama osa tööajast kabemänguga, ja rahvastikuministrist, kelle töö tegi senini ära sotsiaalministeerium.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee