Maavärin.Foto: Aldo Luud
Katrin Rohtla 20. oktoober 2019 13:07
Tänase rahuliku pühapäeva rikkus ära kella 11 paiku erinevates piirkondades inimesi ehmatanud väidetav maavärin ja kummalised mürtsatused. Osad usuvad, et tegu oli maavärinaga, teised kartsid, et alguse võib olla saanud sõda. Selgub, et tõenäoliselt oli tegu Balti õhturbemissioonil osalevate Tšehhi hävitajatega.

„Nautisin rahulikku pühapäevahommikut voodis raamatut lugedes, kui umbes 11 paiku, kärgatas jõhkralt vali pauk. Ma tundsin, kuidas maapind mu all värises, aknad aknaraamides klirisesid ja paindusid, pokaalid ja portselan puhvetkapis klirisesid. Ei jõudnud reageeridagi, kui sellele järgnes koheselt teine samasugune kärgatus,“ kirjeldab Karmen (nimi muudetud – toimetusele isik teada) Salmistust.

„Esimese asjana mõtlesin oma 83aastase vanaema peale. Kui need paugud minu poolsurnuks ehmatasid, siis mida võivad need põhjustada veel vanainimesele? Õnneks oli ta vaid ehmunud ja segaduses,“ rahunes Karmen, kel tekkis järgmine hirm: „Peast käis läbi mitu mõtet: kas sõda hakkas lõpuks pihta? Kas keegi astus kogemata metsas mõne maailmasõja aegse pommi otsa?“

„Siis aga tuli mulle meelde, et sel nädalal teeb kaitsevägi taas õppust, mistõttu hakkasin googeldama, kas asi võis olla sellega seotud. Kahjuks ma internetist selle kohta infot ei leidnud. Kuid Facebooki kiigates märkasin, et Kuusalu kandi inimesi koondavas grupis käis pinev arutelu selle üle, kas teised ka maja vappuma panevaid mürtsatusi kuulsid. Mis neid põhjustada võisid,“ tunnistab naine, et ega taoline vahejuhtum just meeldiv ei olnud.

„Minu arust on see olukord lugupidamatu siinkandis elavate elanike suhtes, sest tõepoolest, need kärgatused olid nii tugevad, et kes teab, mis oleks võinud kellegagi juhtuda?! Selline jama oleks võinud kellegi tervisele, omandile või loomadele viga teha,“ leiab Karmen. 

"No mõelge ise- mul tuttav jooksis majast välja, sest kartis reaalselt, et katus kukkus sisse."

Sotsiaalmeedias leidub teisigi, kes kirjeldavad, kuidas nende maja värises, koduloomad hirmust ogaraks läksid. Üks lehti riisuv daam olla ehmatusest suisa karjatanud.

Sotsiaalmeedias postitavate inimeste järgi võib öelda, et mürtsatusi ja maavärinat kogesid inimesed Kaberneemest Viinistu, isegi Palmse ja Rakvereni välja.

Kuusalu volikogu esimees Margus Soom jagab sotsiaalmeedias infot, et põhjust muretsemiseks siiski ei ole.

"Seoses nn kahe pauguga täna peale kella ühtteist, mis pannid majad vappuma Viimsist kuni Rakvereni. Olen aktiivselt suhelnud EV jõustruktuuridega. Oman infot, mille edastamiseks mul veel volitust ei ole. Kuid võin kinnitada. Paanikaks põhjust ei ole. Ootame ära EV ametliku info. Kuusalu volikogu esimees , Margus Soom."

Süüdi Tšehhi hävitajad?

Eesti õhuväe teavitusspetsialist Sigrid Paula Pukk kinnitab Õhtulehele, et kaitseväele teadaolevalt antud ajavahemikus Kuusalu läheduses kaitseväe keskpolügoonil lõhketöid ei toimunud.

"Samas ajaraamis toimus lähim mürarikas tegevus mere kohal, kus lendasid Balti õhturbemissioonil osalevad Tšehhi hävitajad JAS39 Gripen, mis ületasid treeninglennu käigus ka helikiiruse," täpsustab Pukk. 

Seismoloog: tegu võis olla õhulööklainega

Õhtuleht võttis ühendust Tallinna Tehnikaülikooli vanemlektori ja kogenud seismoloog Heidi Elisabet Soosaluga.

Soosalu kontrollis üle tema hallata olevad Eesti ja Soome seismogrammid, aga aparaat ühtegi sündmust registreerinud ei ole.

Kogenud seismoloog oskab tuua näiteid varasemast, kui inimesed on väidetavalt maavärinat tundnud, kuid tegelikult põhjus hoopis milleski muus.

„Kui Tallinnas värisemist tuntakse, siis on mõnikord olnud tegu miinilõhkamisega. Kui merevägi leiab meremiini ja selle kahjutuks teeb, siis kõrghoonetes tekib selline pendli moodi kõikumine,“ toob Soosalu näite.

Siiski lükkab Soosalu ümber võimaluse, et tänane raputus oleks võinud olla meremiin. Asi nimelt selles, et info taoliste lõhkamiste kohta saadetakse ka Soosalule.

Kogenud seismoloogil lugusid jagub, kuidas inimesed kummalist värinat maavärinaks pidanud. Nii toob ta näite, kuidas kunagi oli Ämari lennubaasis tehtud eriline manööver, mistõttu tõusti õhku kindlates moodustistes ja koordineeritult. Tegu oli tavapärasest erineva õhkutõusu ja pöördega, mis tekitas õhulööklaine. Suurupis ja Tabasalus arvati seetõttu ka toona, et tegu on maavärinaga.

Kommentaarid  (108)

mälestusi suvest 21. oktoober 2019 16:48
Sama oli suvel Tartumaa kohal , kui ülehelikiirusega lennuk ehmatas siinseid inimesi , kui lendas Ülenurme Lennujaamast ilmselt , lennuk...aga samalajal oli Tartu kohal tohutu äikesepilv ,arvasime et äike lõi Peipsi kandis kuhugile sisse ... ja oligi vaikus ei mingit hullu möllu selle asja ümber , nagu seekord lavastatud !?
Ämari lähetalt. 21. oktoober 2019 13:55
Üks hävitaja lendas küll Orkjärve raba kohal, läks vist maanduma.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS