Maailm

Boris Johnson saatis euroliidule palve Brexit edasi lükata, kuid ei allkirjastanud seda (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. oktoober 2019 00:45
Rahulolematu Boris Johnson lahkub laupäeva pärastlõunal parlamendihoonest.Foto: AP/Scanpix
Suurbritannia parlament ei lükanud küll peaminister Boris Johnsoni uut Brexiti kokkulepet Euroopa Liiduga tagasi, küll aga lükkas edasi leppe üle hääletamise. See tähendab, et Johnson pidi tegema talle ääretult vastumeelse sammu: paluma euroliidult ajapikendust.

Briti parlament pidi laupäeval erakorraliselt hääletama sel nädalal suure kiirustamisega sõlmitud uue Brexiti leppe üle. Ent parlament otsustas selle asemel, et enne leppe kinnitamist tuleb see briti seadustega kooskõlastada. Hääletus leppe üle küll tuleb, ent 19. oktoobril seda ei toimunud.

Samal teemal

Ning briti parlamendi enda varasemalt vastu võetud seaduse järgi peab peaminister, juhul kui 19. oktoobriks pole EL ja Ühendkuningriik lepet sõlminud (ning kui üks osapool, antud juhul britid, leppe üle ei hääleta, ei saa seda ka sõlmituks lugeda), paluma ajapikendust.

Euroliidult Brexiti tarbeks ajapikenduse palumine (31. oktoobri asemel 31. jaanuaril) on Johnsonile mõistagi ääretult vastumeelne ning sellest pole ta ka saladust teinud, öeldes ajakirjanikele, et pigem sureb kraavis kui Euroopalt midagi manguma läheb. Ent nagu mainitud, Ühendkuningriigi enda seadus kohustas teda just seda tegema. Esialgu pidi Brexit toimuma märtsis.

Johnson saatiski laupäeva hilisõhtul Brüsselisse palve Brexit edasi lükata. Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kinnitas, et kiri jõudis tõepoolest kohale.

Ent Johnsoni allkirja sellel pole. Peaminister saatis koos palvega teele ka eraldi kirja, millel on tema allkiri ning kus ta kõneleb enda nimel ja rõhutab, et tema silmis on Brexiti edasilükkamine viga. Ilmselt üritas Johnson kirju saates jätta muljet, et tema ametlikult midagi ei palu. Kui palve poleks üldse teele läinud, oleks Johnson omaenda riigi eelmainitud seadust rikkunud.

Euroopa Liidu liikmesriigid peavad nüüd otsustama, kas lubavad brittidele ajapikendust või mitte.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee