Seisukoht

Seisukoht | Nõiandus kolletab (5)

Marko Kadanik, toimetaja, 18. oktoober 2019 18:13
Foto: MATI HIIS
Et üks või teine nõid, selgeltnägija või hiromant oma alast leivatöö on teinud, pole mingi uudis. Hindadest räägitakse avalikult aga harvem. Näiteid leiab ka kirjandusklassikast, kas või hiromant Pastelli Oskar Lutsu jutustusest „Tagahoovis“. Samas leiab ka ühe esimese viite tollaste soolapuhujate taksidele – seda on mainitud siis, kui kingsepp Kapral üritas ajutiselt Pastelli ametit üle võtta ja omaette aru pidas, kui palju tema otsa komistanud ema ja tütre käest võtta: „Annan neile kasvõi koeras*tta, aga kroon peab venima!“

Nüüd on taas kätte jõudnud hetk, kui saame aimu, palju nõialt abi saamise eest maksta tuleb – Eesti staarselgeltnägijad asusid „Selgeltnägijate tuleproovi“ produktsiooni eestvõttel kambakesi tuuritama. Juba esimene visiit Torile pani paika hinnaklassi: selgetnägija nägemise ja temaga ehk jutulegi saamise hind algab tänapäeva Eestis kümnest eurost. Mida ei saa sõjaeelse Eesti krooni väärtusega kaugeltki võrrelda.

Iseasi, kuidas sellist selgeltnägemist ja teistpoolsuse tajumist konveiermeetodil nimetada. Kiirselgeltnägemine? Rahvahiromantia? Või lihtsalt meelelahutus? Tundub küll, et sellise tuuriga ongi seni pigem müstika alla kuuluv ja paljude poolt tõsiseltvõetav valdkond viidud odava meelelahutuse tasemele. Kui tõmmata paralleel ajakirjandusega, mida juba ammu jagatakse n-ö valgeks ja kollaseks, siis sama võib nüüd öelda ka Eesti nõianduse kohta. Või kui parafraseerida ajakirjanduslegend Marju Lauristini kunagist ütlust meedia kohta: Eesti nõiandus kolletab nagu Rakvere raibe. Või veel täpsemalt, senisele valgele ja mustale maagiale on lisandunud ka kollane. Aga tundub, et publikut sellele jätkub.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee