Juhtkiri

Juhtkiri | Paneme perearsti kolimisele käe ette? (8)

ohtuleht.ee, 17. oktoober 2019, 18:34
Kui sageli perearsti vastuvõtul käima pidava maaelaniku üks suurimaid hirme on, et tema eakas arst otsustab pensionile jääda, siis perearstikriis on uuel kujul jõudnud nüüd isegi pealinna.

Nii avastasid suvel tuhanded Nõmme elanikud, et arsti kolimise tõttu tuleb perearsti vastuvõtule edaspidi sõita Lasnamäele või otsida endale uus arst kodule lähemalt. Samast olukorrast on end nüüd leidnud mustamäelased. Eri linnaosade vahel üsna kiiresti liikuv tasuta ühistransport pole piisav õigustus, et linnaelanike jaoks esmatasandi arstiabi kättesaadavust sisuliselt ikkagi halvendada.

Linlaste õnneks tegutseb igas linnaosas muidugi rohkem kui vaid üks perearst – vabu nimistukohti leidubki veel nii Nõmmel kui ka Mustamäel. Kuid teada on ka see, et arstid püüavad nimistute maksimaalselt lubatud patsientide arvuni paisumist pigem vältida, sest sellest võib kannatada arstiabi kvaliteet (ja ehk arsti endagi tervis). Nii tuleks ülimalt ettevaatlikult suhtuda ettepanekutesse tõsta nimistu suuruse alammäära, mis praegu on 1200 inimest.

Surve üha suuremate nimistute järele võib halvasti mõjuda ka allesjäänud maa-arstide motivatsioonile, kel niigi tiksub kuklas teadmine, et kolleegide lahkudes pensionile või mujale suureneb suure tõenäosusega temagi töökoormus. Äraspidise tulemuse võiks anda ka arstide muutmine „sunnismaisteks“ – nõudes neilt kolimiseks terviseameti luba. Kas pole siin mitte ohtu, et kel töökohta vahetada ei lubata, loobub üldse perearstina töötamisest?

Küll oleks mõistlik, et Tallinna-suuruses linnas on nimistud linnaosapõhised – nimistu jääks seotuks äriühinguga, mitte sealt lahkuva perearstiga. Ent sel juhul võiks jääda patsiendile valik käia juba tuttava perearsti juures edasi juhul, kui ta seda ise soovib. Perearstide liikumisele kätt ette panna ilmselt ei saa ega tohikski, seega tuleb leida muid viise tagamaks, et perearst oleks abivajajate jaoks alati olemas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee