Eesti uudised

ÕL ARHIIV | Peaministri kohusetäitja Helme: Süüria konflikt on NATO halvanud (38)

Marvel Riik, 20. november 2019 14:28
Siseminister Mart Helme täidab peaministri kohustusi, kui Jüri Ratas ei viibi Eestis.Foto: Aldo Luud
Õhtuleht taasavaldab loo 17. oktoobri valitsuse pressikonverentsist, kus peaministri kohuseid täitev siseminsiter Mart Helme tõi enda avasõnades välja NATO halvatuse ja rääkis vajadusest vaadata üle Eesti kaitsevõime. Kui valitsusliikmed oleksid kursis sellega, mida valitsuse pressikonverentsil räägitakse, ei tohiks Helme sõnad Soome meedias tulla üllatusena.

Valitsuse pressikonverentsil ütles siseminister Mart Helme peaministri kohuseid täites, et Eesti peab ümber hindama oma senise julgeolekustruktuuri, sest Süüria konflikt on tekitanud erimeelsusi NATO suurte liitlaste Ameerika Ühendriikide ja Türgi vahel. „Siit võib teha järelduse, et vähemalt ajutiselt on NATO paralüseeritud,“ märkis Helme.

Samal teemal

„Jälginud seda, mis maailma toimub [Süüria konflikt], siis näeme, et peame tõsiselt mõtlema kogu oma senise julgeolekuarhitektuuri ümberhindamisele,“ tõdes peaministri kohusetäitja siseminister Mart Helme valitsuse pressikonverentsi alguses. Kui konflikt Lähis-Idas jätkub, tähendab see Eesti geopoliitilisele olukorrale tõsiseid probleeme, mis nõuab mõtlemise asemel tegutsemist. „On väga oluline, et vaataksime Eesti kaitsmise seisukohast palju loomingulisemalt ja mitmekülgsemalt neid võimalusi ja vajadusi, mis on vajalikud säilitamaks Eesti riikluse ja põhiseaduslikku korda.“

Üks selline julgeolekuarhitektuuri uuendus on nõndanimetatud välkõppused. Teatavast otsustas valitsus 15. oktoobril telefoniistungil kutsuda reservväelased lisaõppekogunemisele Okas 2019, mis kestab nädala lõpuni. Kokku said õppusele kutse 2200 võitlejat. Õppusega kontrollitakse riigikaitse käsuahela toimimist valitsuse otsuste langetamisest kuni kiirreageerimisstruktuuri reservväelaste kogunemiseni.

Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas pressikonverentsil, et tema eelmise nädala kohtumine Ühendriikide välisministri Mike Pompeoga keskendus suuresti liitlassuhetele. „Me mõlemad kordasime üle: on raudkindel suhtumine NATO artikkel viide ja selle funktsioneerimisse,“ märkis Reinsalu. Minister lisas, et Eesti ja Ühendriigid plaanivad oma koostööd ja liitlassuhteid veelgi tihendada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee