Briti peaminister Boris Johnson.Foto: PA Pictures/Scanpix
Maailm
17. oktoober 2019 16:15

Uuendatud kl 16.15

Boris Johnson: Ühendkuningriik ja Euroopa Liit nõustusid uue Brexiti lepinguga (51)

Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni teatel on uus Brexiti leping olemas. Nii Johnson kui Jean-Claude Juncker on ühel meelel, et nüüd, mil lepe olemas, pole enam mõtet Brexiti tähtaega (31.10) edasi lükata. Siiski on vaja veel Briti parlamendi toetust, mis ei pruugi aga tulla.

Ühendkuningriikide ja Euroopa Liidu läbirääkijad on jõudnud Brexiti lepingus üksmeelele. Leping vajab kinnitamiseks nii Briti kui ka Euroopa parlamendi toetust.

„Meil on suurepärane uus leping, mis annab kontrolli tagasi,“ sõnas Suurbritannia peaminister. Johnson lisas, et laupäeval on võimalik Briti parlamendis Brexit lõpule viia, et viimaks muude asjadega edasi minna. Peaminister ise lahkus kohe pärast teadaannet Brüsselisse, kus toimub täna Euroopa Liidu tippkohtumine, teatab BBC. Johnson on väidetavalt esitanud Euroliidu juhtidele omamoodi ultimaatumi: kas uus lepe või lepinguta lahkumine, ent mitte mingit viivitust.

Briti naelsterlingu väärtus tõusis kohe pärast leppe väljakuulutamist viimase viie kuu kõrgeimale tasemele.

Lepinguni jõudmisest teatas Twitteri vahendusel ka Euroopa komisjoni president Jean-Claude Juncker, kirjeldades seda õiglase ning tasakaaluka leppena mõlema poole jaoks. Nii tema kui ka Johnson innustasid parlamente seda toetama.

Vastuseisust Brexiti lepingule on teatanud Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP), kes ei saa endi sõnul seda „sellisel kujul toetada“. Arvatakse, et Johnson ei saa iirlaste parteita vajalikku toetust lepinguga Brexiti läbiviimiseks. Põhja-Iirimaa küsimus ning see, kas ja kui palju jäävad nemad euroliiduga seotuks, oli ka uue leppe põhimure. Uus lepe seob Põhja-Iirimaa osaliselt ELi kaubandusega ning iga nelja aasta järel peab Põhja-Iiri kohalik valitsus hääletama, kas nad soovivad sellistel tingimustel jätkata. Lisaks loodavad osapooled leppega saavutada ühisturu terviklikkuse.

Leiboristide partei liidri Jeremy Corbini sõnul on uus leping „isegi hullem“ kui Theresa May pakutud lepe ning parlamendiliikmed peaksid selle tagasi lükkama. Ta lisas, et Johnsoni leping ei „ühenda riiki“. Leiboristid agiteerivad parlamendisaadikuid laupäeval toimuval hääletusel Johnsoni uut lepet põhja laskma. Ehkki Suurbritannias on endiselt õhus ka jutt uuest Brexiti-referendumist, on ebatõenäoline, et seda laupäeval parlamendis arutama hakatakse.

Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon hoiatas, et Johnsoni leppega nõustudes koidab palju keerulisem Brexit. „See viib meid välja Euroopa Liidu ühtselt turult ning tolliliidust – ilma meie nõusolekuta.“ Valitsusjuht kutsus taaskord üles iseseisvusreferendumile, pidades seda Šotimaa ainsaks võimaluseks ise oma tulevikku kujundada.

Briti Brexiti partei juht Nigel Farage ei pea sellise lepinguga Euroopa Liidust lahkumist üldsegi Brexitiks. Tema sõnul tuleb see tagasi lükata ning leppeta lahkudes puhtalt lehelt alustada.

Pärastlõunal algas Brüsselis Euroopa Ülemkogu suurkohtumine, kus osalevad liikmesmaade juhid. Brexiti osas on teada, et Johnson kavatseb kolleegidelt paluda, et nood keelduksid Brexitit edasi lükkamast. Sama meelt on ka Juncker, kes BBC reporterile sõnas, et ei näe ajapikendusel mõtet. Ehkki Johnson esitleb ülemkogul uut lepet, seda tõenäoliselt neljapäeva jooksul veel ei ratifitseerita. Üritus on kahepäevane.
Eestit esindab suurkohtumisel peaminister Jüri Ratas.

Eesti peaminister Jüri Ratas saabus suurkohtumisele. Foto: Reuters/Scanpix