Poliitika

KESKERAKOND ASUS VASTURÜNNAKULE: ENPA delegatsiooni juht kritiseeris teravalt Reitelmanni (83)

Viljar Voog, 17. oktoober 2019 12:17
Maria Jufereva-Skuratovski möödunud neljapäeval Õhtulehele antud videointervjuu.Foto: Robin Roots
Kahe koalitsioonipartneri, Keskerakonna ja EKRE, avalik vägikaikavedu kogub tuure. Kui EKRE on oma meediakanalite kaudu kritiseerinud valjult sotsiaalminister Tanel Kiike seksuaalvähemuste teemal, siis nüüd tõstis keskerakondlane Maria Jufereva-Skuratovski taas jutuks Urmas Reitelmanni nimetamise riigikogu välisdelegatsiooni liikmeks.

Täpselt nädal aega tagasi valis koalitsioon väevõimuga Reitelmanni Euroopa Parlamentaalse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liikmeks: viimasel hetkel väliskomisjoni toodud Siret Kotka-Repinski häälega 7:6. Asi läks nugadele, kuna Reitelmann keeldus (taas) avalikult vabandamast oma mitu aastat tagasi tehtud väljaütlemiste pärast, kus ta solvas nii venelasi kui ka pagulasi; kuid EKRE polnud nõus tema asemel kedagi teist delegatsiooni nimetama.

„Mul on hea meel, et kogu see saaga on lõppenud, sest see kestis, kui ma ei eksi, üle kuu aja,“ sõnas pärast hääletust väliskomisjoni liige Jufereva-Skuratovski.

Samal teemal

Nüüd tuleb välja, et saaga pole siiski veel lõppenud. Sel neljapäeval tegi Jufereva-Skuratovski sotsiaalmeedias Reitelmanni teemal ootamatu avalduse. Parlamendisaadik kirjutas: „Reitelmann tehku endale selgeks, kas ta tahab kuuluda ENPAsse või mitte!

Teist nädalat järjest on Eesti avalikkus ja meedia täis emotsioone ja viha. Sellele pani aluse Urmas Reitelmanni kinnitamine ENPA delegaadiks. Tunnen, et pean Reitelmanni poolt hääletanud saadikuna selgitama selle otsuse tagamaid.

Paar nädalat enne hääletust vestlesin Urmas Reitelmanniga. Toona ütles ta mulle, et kahetseb oma väljaütlemisi vene elanikkonna kohta. Tunnistades oma viga, lubas ta mulle, et tulevikus midagi sellist enam ei kordu. Lisaks näitas ta üles suurt soovi lüüa kaasa ENPAs. Pärast vestlust mõtlesin, et võin talle oma hääle anda. Inimestena võime kõik eksida ning oma viga tunnistades, ootame tegelikult me kõik uut võimalust.

Paraku sai kohe peale väliskomisjoni istungit selgeks, et Reitelmann ei olnud meievahelises vestluses siiras. Võitjana ruumist lahkudes ja Kuku raadiole intervjuud andes näitas ta oma tõelist palet. Öeldes, et ENPA on mõttetu jututuba, kust võiks ka lahkuda. Üks asi on see, kui inimene midagi kogemata ütleb. Hoopis hullem on olukord siis, kui eravestluses räägitakse üht, aga meediaga vesteldes teist. Katsed istuda kahe tooli peal lõpevad tavaliselt ebaõnnestumisega.

Ma ei mõista EKRE soovi panna ENPAsse Urmas Reitelmann. Kui inimene ei soovi ENPAs töötada, milleks teda siis vägisi sundida?“

Oluline on märkida, et Jufereva-Skuratovski pole mitte niisama riigikogu liige vaid ENPA Eesti delegatsiooni juht ehk tema kriitikal on seetõttu tavapärasest rohkem kaalu. Kui nädal tagasi võis eeldada, et pärast väliskomisjoni pingelist hääletust läheb Reitelmanni nimetamine delegatsiooni liikmeks riigikogu istungisaalist ludinal läbi, siis pärast Jufereva-Skuratovski sõnavõttu see enam nõnda kindel ei näi.

Miks otsustas Jufereva-Skuratovski alles nädal pärast hääletust ja Reitelmanni intervjuud Kuku Raadiole sõna võtta? Poliitik selgitas: „Oma kommentaari avaldasin alles nüüd, kuna mul olid ka teised tegemised ja ettevalmistused  eesseisvateks üritusteks.“

EKRE saadiku suunas kõlanud kriitikat võib näha kui Keskerakonna vastusammu pärast EKRE rünnakuid minister Tanel Kiige pihta, sest too seisvat liiga aktiivselt seksuaalvähemuste eest. Näiteks ilutses möödunud nädalal lühikest aega Uued Uudised portaalis üleval Kiige pilt allkirjaga „Milleks eestlastele LGBT minister?“

Parteikaaslase kaitseks võttis seepeale sotsiaalmeedias sõna ka peaminister Jüri Ratas, kes nentis, et praeguses valitsuses on nii liberaalseid kui ka konservatiivseid jõude. „Ma arvan, et see on selle valitsuse tugevus. Erakondade ja nende liikmete kohati erinevad vaated on seejuures mõistetavad, kuid nende alusel oma partnerite isiklik ründamine ei aita kuidagi ühistele ja kokku lepitud eesmärkidele kaasa. Vastupidi, sellised rünnakud lõhuvad ühtsust ja koostööd,“ leidis Ratas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee