Maailm

„Ära ole kõva mees!“ Erdogan viskas Trumpi kirja prügikasti (18)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 17. oktoober 2019 17:58
Trumpi kiri Erdoganile.Foto: Reuters/Scanpix
USA meedia avalikustas kirja, mille president Donald Trump Põhja-Süüria konflikti puhkedes oma Türgi ametivennale Recep Tayyip Erdoganile saatis. Kirjas kõlavad teravad hoiatused: „Ära ole kõva mees“ ja „Ära ole rumal“.

9. oktoobri kuupäevaga kirjas lubab Trump hävitada Türgi majanduse, kui Süüria konflikti inimlikult ei lahendata. Vaatamata soovile kriis lõpetada, on Trumpi järsk kirjastiil ning diplomaatilised eksisammud avalikkuses palju kriitikat pälvinud, teatab The Guardian. Järgnevalt kogu Trumpi kiri tõlkes:

„Kallis hr President:

Samal teemal

Töötame välja hea tehingu. Sa ei taha olla vastutav tuhandete inimeste tapmiste eest ja mina ei taha olla vastutav Türgi majanduse hävitamise eest – mida ma vajadusel teen. Ma olen andnud sulle juba väikese näite seoses pastor Brunsoniga.

Ma olen teinud rasket tööd, et mõningaid sinu probleeme lahendada. Ära vea maailma alt. Sa saad teha suurepärase tehingu. Kindral Mazloum on nõus sinuga läbirääkimisi pidama ning järeleandmisi tegema, mida ta poleks kunagi minevikus teinud. Ma lisan konfidentsiaalselt kaasa ka koopia tema mulle saadetud kirjast, mille just sain.

Ajalugu vaatab sinu peale soodsalt, kui sa tegeled konfliktiga õigel ja inimlikul viisil. See mäletab sind igavesti kui kuradit, kui häid tegusid ei järgne. Ära ole kõva mees. Ära ole rumal!

Ma helistan sulle hiljem.

Siiralt, Donald Trump.“

Paljud inimesed ei uskunud, et kiri on päris ning nimetasid seda „naljaks“ ja „piinlikkuseks“. „Ma arvasin alguses, et see on vemp või nali, mis ei saanud kuidagi pärineda Ovaalkabinetist,“ teatas demokraatide kongressiliige Mike Quigley, lisades, et sellise kirja kirjutamine ning väide, et see USAd ei mõjuta, on kõrgema taseme ignorantsus. Valge Maja kinnitas, et kiri on autentne. Trump oli kirja koopiaid laiali jaganud ka eile toimunud kohtumisel demokraatide esindajatega.

Türgi president ei arvanud kirjast suurt midagi. Tema alluvad rääkisid BBCle, et USA riigipea kirjake lendas otsejoones paberikorvi ning juba samal päeval andis Erdogan korralduse Põhja-Süüriasse tungida. Kirja luges ta enne selle ära viskamist siiski läbi, kuid väljendas häälekalt vastumeelsust selle sisu üle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee