Eesti uudised

Riigikohus karistas kohtunikku noomitusega 

Siim Randla, 17. oktoober 2019 07:16
Foto: Tiit Tamme
Riigikohtu üldkogu jättis oktoobris muutmata distsiplinaarkolleegiumi otsuse Harju maakohtuniku Merike Varuski asjas:kohtunik jäi süüdi ametikohustuste mittekohases täitmises, mis seisnes lugupidamatus ja ebaviisakas suhtumises menetlusosalistesse ning isiku istungisaalist eemaldamises.

Tallinna ringkonnakohtu esimehe jaanuaris algatatud distsiplinaarasjas otsustas distsiplinaarkolleegium aprillis, et kohtunik on süüdi ametikohustuste mittekohases täitmises. 22. aprilli otsuses leidis kolleegium, et kohtunik on kohtuistungeid juhtides käitunud menetlusosalistega lugupidamatult ja ebaviisakalt. Samuti leidis kolleegium, et kohtunik on süüdi ametikohustuste mittekohases täitmises, kuna ta sundis menetlusosalist istungisaalist lahkuma, teatas riigikohus. Võttes karistuse määramisel arvesse distsiplinaarsüüteo laadi, raskust ja tagajärgi, kohtuniku isiksuseomadusi, tema tööalast iseloomustust ning seda, et tal ei ole kehtivaid distsiplinaarkaristusi, määras kolleegium kohtuniku karistuseks noomituse. Kohtunik esitas distsiplinaarkolleegiumi otsuse peale kaebuse riigikohtu üldkogule. Too jättis kaebuse rahuldamata ja otsuse muutmata.

Riigikohus rõhutas otsuses, et kohtunik peab kohtumenetlust juhtima ja seda ohjama, kuid peab sealjuures jääma väärikaks, viisakaks ja kannatlikuks ning vältima ärritumist, seda ka pikkade ja keeruliste kohtuvaidluste puhul.

Aastatel 2015–2019 on distsiplinaarkolleegium arutanud 10 distsiplinaarasja:  kahe kohtuniku suhtes on tehtud õigeksmõistev ja kaheksa kohtuniku suhtes süüdimõistev otsus. Kõige enam süüdimõistvaid otsuseid on tehtud ametikohustuste mittekohase täitmise eest.

Samal teemal

05.11.2019
Tänavu on karistada saanud kaks kohtunikku, kaks on uurimise all

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee