Maailm

Pahane mõisakülastaja USAs: minu abikaasa esivanemad olid sakslased, neil polnud orje! (24)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. oktoober 2019 21:23
Nagu mitmed Eestis asuvad mõisad, on ka Charlestoni istandustest tehtud restoranid, hotellid ja muidu turismiatraktsioonid.Foto: Reuters/Scanpix
„Orjus polnud nii halb, see on vist number üks asi, mida kuuleme,“ räägib giid Olivia Williams, kes Charlestoni linna kunagistes istandustes külalistele vanu maju näitab ja kohalikku ajalugu tutvustab. Tema keskendumine mitte ainult ümbruskonna ilule, vaid ajaloo nukramatele seikadele kõigile külastajatele kahtlemata ei sobi, kirjutab BBC. Mõne jaoks rikub selline asi ilusa reisi suisa ära.

26aastase Olivia juhitud tuurid on üldiselt populaarsed ja klientidele jutukas giid reeglina meeldib. Ent on ka neid, kes tahaksid vaadata ilusaid istandusemaju (meie mõistes mõisaid) ja imetleda arhitektuuri, kena tapeeti, kujutleda end helges minevikus, mitte mõelda kannatustele, millele kaunid seinad tunnistajateks on olnud.

Olivia ja tema tuur pälvis laiemat tähelepanu kui üks paar tema kohta internetis väga negatiivse arvustuse kirjutas. „Minu eelkäijad olid Sitsiiliast, ei omanud kunagi orje ja minu mehe omad olid Saksamaalt, neil ka kunagi orje polnud,“ kirjutab naine, kelle jaoks sündmus muidu toredat puhkust rikkus.

Tõele au andes hoiatab Olivia külalisi ette, et see ringkäik Charlestoni idüllis saab olema teistmoodi ning et mõnes külastajas võib see tekitada ebameeldivaid emotsioone.

Mitmeid orjuse tõdesid mõned osalejad ei tea. Seda, et tugevamaid kui loomi paaritati või et ori oli ori lapsest peale. On neid, kes ei suuda üle saada sellest, et mõis näeb ju nii ilus välja, aga peidab endas nii koledat ajalugu. „Ma ju tean, et nad töötasid siin, aga omanikud töötasid, nemad pidid seda kohta ka üleval hoidma,“ vaidleb üks Põhja-Carolina naine. „Ses mõttes, et ühe istanduse haldamiseks läks ikka jube palju vaeva, isegi kui seda tehti orjatööga.“ Ta mõtiskleb, et orjus on jube küll, aga ega teisiti poleks tema meelest ju saanud. „No kas need vanad puud pole mitte imeilusad!“ õhkab ta.

Mõned külastajad üritavad Oliviale selgitada, et noh, vähemalt oli orjadel katus pea kohal ja söök laual.

Samuti giidina töötav Jeff räägib, kuidas talle sõnas ükskord keegi naisterahvas, et tema ei teadnudki, et orjadel lapsi oli. Selle peale tõmbus naine kohe näost punaseks kui peet ja tunnistas, et pole kunagi osanudki mõelda orjadest kui emadest ja isadest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee