Juhtkiri

Juhtkiri | Miks on põhikooli lõpueksamid halvad? (10)

ohtuleht.ee, 16. oktoober 2019 18:03
Vaevalt oleks kära põhikooli lõpueksamite kaotamise ümber nii suureks tõusnud, kui eelnõu koostanud haridusministeerium võtnuks vaevaks konsulteerida õpetajate aineliitudega – ehk poleks ettepanek sellisel kujul avalikkuse ette jõudnudki. Paraku paistab suurte ja kaugeleulatuvate mõjudega reformidega alustamine kiirustades ja eksperte kõrvale jättes olevat selle valitsusliidu käekiri.

Nagu pensionisüsteemigi puhul tuleb põhikooli lõpueksamite kohta tõepoolest tõdeda: praegune olukord ei rahulda. Eelkõige on põhikooli lõpetamise korra juures kritiseeritud, et gümnaasiumide sisseastumiskatsed toimuvad varakevadel – edasiõppimise plaanid saavad selgeks juba enne riiklike eksamite tulemuste selgumist, tehes need praktiliselt ülearusteks. Pealegi lasub õpilaste testimise kohustus osaliselt koolidel juba niigi – neil, kes riiklikku eksamit ei soorita, tuleb läbida kooli koostatud eksam. Edaspidi oleks koolidel veelgi suurem õigus otsustada, mis tingimustel loetakse põhiharidus omandatuks.

Miks valiti just põhikooli lõpueksamite kaotamise tee, mitte ei otsustatud, et riiklikke eksameid tuleks reformida selliselt, et nende tulemustest oleks kasu nii õpilastele, nende vastuvõtmise üle otsustavatele gümnaasiumidele kui ka õpilaste taseme monitoorijaile, selle põhjendamisega on haridusametnikud paraku hätta jäänud. Täielikult ei veena ka haridusminister Mailis Repsi tõdemus, et põhikooliõpilastelt nõutakse niigi liiga palju, tekitades sellega lastele stressi. Pigem on eksamid stressi põhjustamises sama palju süüdi kui rahvastepall koolikiusu olemasolus – tegelik probleem on kusagil mujal. Ka pingetaluvus on õpitav, ja eelistatult võiks sellega varem algust teha kui gümnaasiumi lõpus.

Kindel on aga see, et praegused üheksandikud lõpetavad kooli senistel tingimustel. EKRE asumine eelnõu kriitikutega samale poolele jätab aga lahtiseks, kas mingeid muudatusi üldse niipea oodata on.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee