Maailm

USA demokraatide debatt: miljardäre ei tohiks olemas olla! (30)

Greete Kõrvits, Michigan, 16. oktoober 2019 18:44
Elizabeth Warren (keskel) oli sel korral verbaalselt rivaalide materdada. Vasakul jälgib tema esinemist hoolega Joe Biden, näoga naise poole seisab Pete Buttigieg. Taamal paistab veel Bernie Sanders.Foto: Zuma Press/Scanpix
Teisipäeva õhtul toimunud USA demokraatliku partei presidendikandidaatide debati võib kokku võtta järgmiselt: palju kisa, vähe villa. Kaksteist kandidaati ühel laval on liiga palju, et keegi midagi väga sisulist ja sügavat saaks öelda.

Ainus, mis kõigi vaatajate sõnul seekordset debatti ühendas, oli teiste kandidaatide rünnak Elizabeth Warreni vastu. Rivaalid materdasid Massachussettsi senaatori plaanid nii maksu- kui tervishoiureformiks (USAs puudub riiklik ravikindlustus) maha ning kui Warren mõnes detailis toppama jäi, tõid teised kandidaadid selle kohemaid esile. See on iseenesest hea strateegia, kuna Warreni ideid kritiseerides ei pidanud nad omaenda plaanidele keskenduma.

Samal teemal

Warreni ründamine on samuti loogiline. Populaarsuselt kolmas, mõnes küsitluses isegi teine kandidaat on järjekindlalt oma edu kasvatanud. See pole ka esimene kord: kui Kamala Harris ründas esinumber Joe Bidenit ning pälvis sellega tähelepanu, siis järgmisel debatil oli sihtmärgiks Harris ise jne. Ilmselt tuleb kõigil populaarsematel kandidaatidel veel kõvasti teistepoolset materdamist taluda.

New Jersey senaator Cory Booker oli ainus, keda teiste kandidaatide vaenulikkus Elizabeth Warreni suhtes häiris, kusjuures pealtnäha päris siiralt. Tema tuletas õhtu jooksul ikka korduvalt meelde „põhivaenlast“ ehk president Donald Trumpi. Kindel, kuid üsna väsinud strateegia. Mitmed teisedki, sh Warren ise rõhutasid, et neid tuleks valida mitte selle pärast, et nemad „pole Trump“, vaid et nende poliitika Ameerika valijale ühel või teisel viisil kasulik on. Kogu aeg Trumpist rääkida pole mõtet, vaidlesid kandidaadid, valimiste keskmes olgu valija, mitte praeguse presidendi isik.

Teine üsna ilmselge asi, mis eilsel debatil silma jäi, oli see, et kaheteistkümne esinejaga laval ei saa keegi õieti korralikult esineda. Tekkis küsimus, miks kandidaadid nagu Tulsi Gabbard, Julian Castro ja Amy Klobuchar üldse enam üritavad, kas nad ise ei tea, et nende võimalused on sisuliselt lootusetud?

Vastus on lihtne: paljud kandidaadid ei pruugi enam sihtida mitte presidendi, vaid asepresidendi või mõne ministri kohta. Silma ei taheta jääda mitte ainult valijatele, vaid ka konkurentidele, kellest mõni teine ehk presidendikandidaadiks pääseb ja siis vähem populaarset, kuid pädevana mõjunud endist rivaali enda kõrvale tahaks.

Õhtu suurim üllataja oli eikusagilt välja ilmunud miljardär Tom Steyer. Mis on tema motivatsioon demokraate esindada ja eduvõimalus kandidaadiks osutumisel, võib vaid ette kujutada. Igal juhul jahmatas ta kuulajaid-vaatajaid, kui nõustus sotsiaaldemokraat Bernie Sandersiga, kes jäi kindlaks oma varemgi välja öeldud seisukohale, et Ameerika ei vaja miljardäre ning andis mõista, et rikastel võiksid olla sellised maksumäärad, et miljardäriks saada polekski põhimõtteliselt võimalik. Riskifondide juht Steyer on ise miljardär ning kui CNNi ajakirjanik talt kerge muigega küsis, et mida Steyer kah Sandersi jutust arvab, teatas too, et senaatoril on õigus ning et tema isiklikult tühistaks kõik vabariiklaste võimaldatud maksusoodustused Ameerika rikkuritele.

Kust sina järsku välja ilmusid? Miljardär Tom Steyer leiab, et temasuguseid rikkureid riigile tõepoolest vaja ei ole. Foto: Zuma Press/Scanpix

Samal teemal

02.09.2019
USA presidendivalimiste populaarne kandidaat jättis ootamatu terviserikke tõttu kõik üritused ära
01.07.2019
ÕL USAs | Pooleldi mahajäetud Detroidi elanikud tahavad presidendikandidaatidelt tasuta arstiabi ja uusi töökohti