Maailm

Avaldatud 16. oktoobril kell 15, uuendatud 17. oktoobril kell 15.30 ja 18. oktoobril kell 14.30

HOLLANDI MEEDIA: aastateks talumajja peitunud pere järgis Ühinemiskiriku õpetusi (32)

Aadu Hiietamm, 18. oktoober 2019, 14:30
SÜNDMUSKOHT: Droonifoto talust, kus isa ja kuus täisealist last Ruinerwoldi külas välismaailmast isoleeritult üheksa aastat elasid.Foto: EPA/Scanpix
Hollandis avastas politsei Ruinerwoldi külas ühest talumajast isa ja kuus täisealist last, kes arvatavalt elasid seal välismaailmast isoleeritult juba üheksa aastat. Juhtumiga seoses peeti kinni maja rentnik. Selleks osutus 58aastane austerlane, keda külaelanikud nägid sageli hoovis askeldamas. Neljapäeval mõistis kohus ta esialgu kaheks nädalaks eeluurimisvanglasse. Samal päeval peeti kinni ka laste isa.

Seda müstilist juhtumit on saatnud algusest peale palju infomüra ning palju küsimusi ootab endiselt vastuseid. Kindel on vaid see, et Hollandi politsei läks Ruinerwoldi külaserval asuvat maja kontrollima pärast seda, kui üks selle asukas, 25aastane Jan kurtis külakohvikus De Kastelein pärast viie õlle joomist baarmenile, et talle aitab ja ta ei taha enam nõnda edasi elada.

Vaade kohvikule De Kastelein Ruinerwoldis. Foto: EPA/Scanpix

Esialgse versiooni järgi elas 25aastane Jan välismaailmast eraldatult koos isa ja viie noorema õe-vennaga talumaja keldris, kus oodati maailmalõpu saabumist. Hiljem on politsei täpsustanud, et tegemist ei olnud siiski päris keldriga, vaid isoleeritud aknata ruumiga.

Kui algul väideti, et kurja juur on olnud isa, kelle politsei ka kinni pidas, siis juba teisipäeva õhtul täpsustati, et isa oli tegelikult juba mitu aastat tagasi saanud infarkti ning oli voodihaige.

Kinnipeetud 58aastane mees osutus hoopis talumaja rentnikuks ning ta oli Hollandisse elama asunud Austria pealinnast Viinist. Mehe nimi on Josef B. ning ta sõitis talumajja sageli Volvoga. Ta on esialgu keeldunud politseile tunnistuste andmisest.  Ajalehe Kronen Zeitung andmetel asus Josef B. Hollandisse elama 2010. aastal.Talumaja omaniku sõnul maksis Josef B. rendi alati õigeaegselt. Ta töötas puusepana

Austerlastele tõi see nimi koheselt meelde Amstetteni koletiseks ristitud Josef Fritzli, kes hoidis oma tütart 24 aastat maja all keldris kinni ja käis teda seal vägistamas. Vägivaldsest suhtest sündis seitse last, kellest üks suri. Josef Fritzl vahistati 26. aprillil 2008 ning aasta hiljem mõistis kohus ta eluks ajaks vangi. 

Põgenik oli aktiivne sotsiaalmeedias 

Hollandi ja Austria meedia andmetel oli 25aastane Jan viimastel kuudel aktiivne ka sotsiaalmeedias. Facebookis oli Jan endale konto avanud juba 2010. aastal, kuid sissekandeid hakkas ta tegema alles tänavu juunis. Viimastel päevadel oli ta Facebookis avaldanud ka mitu Ruinerwoldis tehtud fotot. Jan väidab Facebookis, et 6. juunil alustas ta tööd ühes veebifirmas, mis on seotud Josef B.-le kuuluva firmaga. 

Tema sotsiaalmeedia kontodelt selgub, et pereema suri juba 2004. aastal. Külabaaris oli Jan käinud ka poolteist nädalat enne abipalvet ning ka siis tellinud viis õlut.

Talumaja, kus Jan koos isa ja õde-vendadega elas, asub Ruinerwoldis teistest majadest eemal. Külaelanikud kinnitavad, et nad olid talumaja hoovis näinud vaid Josefit, keda nad kutsusid päritolu järgi Austerlane Josef. Külaelust ta osa ei võtnud. See, et majas elasid veel isa ja viis last, on Ruinerwoldi elanikele täielik üllatus.

Kohalik vallavanem Roger de Groot tunnistas, et selles loos on veel palju vastuseta küsimusi, kuid loodetavalt annab politseiuurimine nendele vastuse. Politsei moodustas selleks 25 liikmest koosneva erirühma. Juurdepääs talumajale on esialgu blokeeritud. Sealsed elanikud on viidud mujale. Nende uut ja turvalist elupaika ei ole avalikustatud.

Politsei blokeeris uurimise huvides juurdepääsu talumajale. Foto: EPA/Scanpix

Politsei ei ole seni kinnitanud kohaliku meedia väidet, et Ruinerwoldis isoleeritult elanud perekond ootas maailmalõppu. Küll aga spekuleerib Austria meedia, et Josef B. võis guruna juhtida sekti. Ajalehe Kronen Zeitung andmetel huvitus ta juba noorpõlves maailmalõputeooriatest. 

Neljapäeval otsustas kohus Josef B. vahi alla võtmise. Esialgu jääb ta kaheks nädalaks eeluurimisvanglasse. Hilisõhtul tuli teade, et politsei pidas kinni ka 67aastase laste isa Gerrit-Jan van D., keda samuti kahtlustatakse lastelt vabaduse võtmises ning lisaks veel rahapesus, sest majast leiti suures koguses sularaha.

Hollandi politsei jätkas reedel Ruinerwoldi talumajas uurimist.Foto: EPA/Scanpix

Reedel teatas Hollandi meedia, et Josef B. ja tema kompanjoniks olnud laste isa Gerrit-Jan van D. järgisid Lõuna-Korea usutegelase Sun Myung Mooni asutatud Ühinemiskiriku õpetusi. Selgunud on ka, et Gerrit-Jan van D.-l on lisaks talumajas hoitud kuuele lapsele veel kolm täiskasvanud last, kes elavad eraldi. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee