Maailm

Avaldatud 16. oktoobril kell 17.30, uuendatud kell 22 ja 17. oktoobril kell 10.00

Brexiti uue lepingu koostamine sai ootamatu tagasilöögi (24)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 17. oktoober 2019 10:00
Emmanuel Macron (vasakul) ja Boris Johnson. Foto on tehtud 24. augustil G7 tippkohtumisel Biarritzis. Foto: AFP/Scanpix
Brüsselis algab täna Euroopa Liidu kahepäevane tippkohtumine. Päevakorras on ka Suurbritannia lahkumine ehk Brexit, mis praeguse plaani järgi toimub 31. oktoobril. Paraku ei ole veel endiselt  teada, kas see toimub lepinguta või ilma. Euroopa Liit ja Suurbritannia jätkasid kolmapäeval kõnelusi lahkumislepingu muutmise üle ning pooled olid optimistlikud. Täna hommikul tuli aga ootamatu tagasilöök. 

Eile õhtupoolikul teatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk, et uuendatud leping on põhimõtteliselt valmis ja selle saab teoreetiliselt juba neljapäeval Euroopa Liidu tippkohtumisel heaks kiita. Seejärel peab lepingu ratifitseerima ka  Suurbritannia parlament, kus valitsus on jäänud vähemusse.

Samal teemal

Paraku selgus hiljem, et uuendatud lepingus kolmapäevaõhtuse seisuga siiski ühel nõul ei olda. Täna hommikul teatas aga Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP) ametlikult, et ei toeta valitsusjuhi praegust Brexiti-plaani, milles London loodab Euroopa Ülemkogul kokkuleppele jõuda. DUP rõhutas, et et ei saa Brexiti lepingut praegusel kujul toetada tolli ja konsensuse puudutavate küsimuste tõttu. Kõnelused siiski jätkuvad.

Kuna aeg surub peale, siis teatas Prantsusmaa president Emmanuel Macron telefonikõnes Suurbritannia peaministrile Boris Johnsonile, et isegi lepinguni jõudmisel tuleb kõigi detailide kooskõlastamiseks Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust edasi lükata. Macron pakkus Brexiti uueks tähtajaks välja 1. jaanuari, vahendab ajaleht Times.

Briti Brexiti-minister Steve Barclay kinnitas, et kui laupäevaks kokkuleppele ikkagi ei jõuta, palub Ühendkuningriik täiendavat ajapikendust. Seda nõuab juba riigi oma parlamendis vastu võetud seadus, mis mõeldud takistama leppeta Brexiti toimumist 31. oktoobril. Selle seaduse järgi peab peaminister Johnson euroliidult ajapikendust paluma jaanuari lõpuni.

Boris Johnson kirjeldas kolmapäeva õhtul läbirääkimisi kui Everestile ronimist, öeldes õhtupoolikul, et mäetipp on peagi käes, aga ümber on veel jube palju pilvi. Tema on järjekindlalt rõhutanud, et leppeta või mitte, aga Brexit 31. oktoobril kindlasti toimub. Mõistagi on lisaaja palumine talle vastumeelne. Ehkki arengud toimuvad, kirjutab BBC, et näiteks kõiki Ühendkuningriigi valitsuse ministreid pole uuendatud lepingu detailidest informeeritud, kuna vestlused Brüsselis jätkuvad endiselt. Uuendatud leping võib küll peaaegu valmis olla, ent enne päeva lõppu või neljapäeva hommikut ilmselt midagi konkreetsemat ei selgu.

Eesti aja järgi veidi eile enne kella 22 sõnas üks briti valitsuse töötaja BBCle, et kolmapäeval EL ja Ühendkuningriik siiski leppe osas üksmeelele ei jõua ning arutelud jätkuvad öösel ja homme hommikul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee