Eesti uudised

Õppusele Okas oodatakse üle 2200 inimese. Korraldaja: kogunemise tempoga võib rahule jääda (59)

Ohtuleht.ee, 16. oktoober 2019, 10:16
Lisaõppekogunemine OkasFoto: Kaitseväe Peastaap
Valitsus kutsub kolmapäeval lisaõppekogunemisele Okas ka 23. jalaväepataljoni reservväelased. Kokku oodatakse õppusele üle 2200 reservväelase.

Õppekogunemise korraldanud kaitseväe juhataja asetäitja kindralmajor Indrek Sirel sõnas kolmapäeval pressikonverentsil, et õppus sujub kenasti.

„Lisaõppekogunemine on saanud täiesti loomulikuks osaks sellest, kuidas Eesti ühiskond toimib. Täna ei ületa need sageli uudiskünnistki, sellest on saamas rutiin,“ kommenteeris Sirel. 

Samal teemal

Kindralmajor toonitas mitu korda, et õppuse Okas läbi viimine ei ole mingil moel viide muutusele meie julgeolekuolukorras. „Kinnitan, et Okas oli ette planeeritud ja ei ole seotud julgeolekuolukorraga. Saan kinnitada et sõjalist ohtu Eesti Vabariigile ei ole.“

Kuigi Okas on kaitseväes kasutuse juba kolm aastat, on tänavu esimest korda õppusele kutsutud rohkem kui üks pataljon. Sireli sõnul osaleb õppusel tegelikult kogu kaitsevägi. 

Sirel tänas kõiki reservväelasi, kes on juba teenistuskohtadesse kogunenud. „Me saame aru et see tegevus mõjutab Eesti ühiskonda ka laiemalt ja siinkohal soovin tänada ka tööandjaid ja reservväelaste lähedasi, et nad toetavad riigikaitset,“ rääkis kindralmajor.

Osalusprotsentide kohta ei soovinud Sirel veel midagi kindlat öelda. „Saan kinnitada, et nendest, kes kohale tulid, piisab, et saavutada pataljoni lahinguvalmidus. Aga ma ei soovi, et numbrid hakkaksid elama oma elu.“

Küll aga võib Sireli sõnul rahul olla sellega, millise tempoga on reservväelased on kogunenud. „Praegustes tingimustes, kus reaalset julgeolekuohtu ei ole, arvan, et praegune tempo on täiesti aktsepteeritav. Kaitsevägi on kasutanud mõistet viivitamatult, aga see jätab võimaluse interpreteerida, mida see tähendab. Üks reservväelane tuli kohe, kui ta selle kätte sai, aga on palju neid, kes saavad teavituse ja kes viivad oma töötoimingud lõpuni. Suur osa saabus alles õhtul. Ma arvan et see on praeguses olukorras täiesti rahuldav kiirus.“

Kokku oodatakse õppusele üle 2200 inimese

Valitsus otsustas kutsuda teisipäeval alanud lisaõppekogunemisele Okas veel 1467 reservväelast 23. jalaväepataljonist. Need on lisaks eile kutse saanud 61. tagalapataljoni reservväelastele. Kokku on saanud kutse enam kui 2200 reservväelast. Mõlema üksuse lisaõppekogunemine kestab nädala lõpuni.Lisaõppekogunemine on harjutava iseloomuga, sest vahetu julgeolekuoht Eestile puudub jätkuvalt.

Kolmapäeval kutsutakse kaitseväe juhataja ettepanekul lisaõppekogunemisele lisaks eile kutse saanud 61. tagalapataljonile ka 23. kergjalaväepataljoni reservüksuse reservväelased, kes on kohustatud ilmuma viivitamatult Kaitseväe Akadeemia matkekeskusesse, mis asub Tartu linnas Raatuse 110.

Esmakordselt kutsutakse lisaõppekogunemisele mitu üksust järjestikustel päevadel. Eile õppusele kutsutud 61. tagalapataljon on kriitilise tähtsusega riigikaitsesüsteemi toimimisel – just need reservväelased tagavad, et täna kutsutud 23. kergjalaväepataljon ning teised üksused oleks kiirelt valmis võitlema.

Reservväelased saavad kontrollida, kas nemad on lisaõppekogunemisele kutsutute seas, kaitseväekohustuslaste registrist www.kaitsevaeteenistus.ee. 23. kergjalaväepataljoni reservväelased saavad lisainfot telefonilt 717 5010.

Lisaõppekogunemise Okas 2019 eesmärk on valmiduskontroll, mille käigus kontrollitakse riigikaitse käsuahela toimimist valitsuse otsuste langetamisest kuni kiirreageerimisstruktuuri reservväelaste kogunemiseni.Kaitseväe ülesanne on tagada, et riik oleks valmis kõikideks olukordadeks, ka nendeks, mille realiseerumise tõenäosus on väike. Kaitsevägi peab olema valmis Eestit kaitsma ning seda õppustel harjutama.

Eesti reservarmeele tuginev riigikaitsemudel on tõestanud elujõudu ja tõhusust heidutusvahendina. Julgeolek ei teki iseenesest, seepärast peab Eesti korraldama ka rahuajal regulaarselt õppuseid, et säilitada ja tõsta reservstruktuuri kiirreageerimise võimet.

Kaitsevägi kutsub regulaarselt reservväelasi pika, 120päevase, etteteatamisega suurematele ja väiksematele õppekogunemistele nagu Siil ja Kevadtorm.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee