Poliitika

Kaja Kallase ja Jüri Ratase vahel läks väga teravaks aruteluks (253)

Ohtuleht.ee, 15. oktoober 2019, 22:57
Foto: Martin Ahven, Robin Roots
Teisipäeva õhtul istusid ERR-i "Esimeses stuudios" laua eriotstesse peaminister Jüri Ratas ja Reformierakonna juht Kaja Kallas, kes arutlesid maksuteemadel. 

Loe blogist, mida osapooled saates ütlesid. 

22:11

Saade on lõppenud! 

22:10

Saatejuht: "Kaja Kallas, kui ütlete, et tahate taastada Reformierakonna maksusüsteem, siis on teil täpselt sama palju partnereid kui praegu riigikogus ehk vastus on peaaegu null." 

Kallas: "Ei, ma ei saanud vastuseid Jüri Rataselt, mis on need uued maksud, mida tahab kehtestada. Enamvähem sain jutust aru, et soovib loobuda eelarve tasakaaluprintsiibist. Aga mis on need uued maksud, mida soovib kehtestada? Olen nõus, et peame rääkima sellest, et inimesed töötavad-elavad ja teenivad tulu teistmoodi, kui siis, kui maksusüsteem selliselt paika pandi. Peaksime rääkima sellest, kuidas maksustada töötamist. Peaksime rääkima digitaalsete ettevõtete maksustamisest. Aga mina ootaksin, et kui sina (peaminister - toim) soovid seda debatti alustada, palun nimeta need maksud, mida soovid kehtestada, mida ära jätta. Pidevalt maksusüsteemist või maksudebatist rääkimine pole veel debatt. Lisaks kliimast rääkides - Ratas räägib sellest palju, aga see on sooja õhu võngutamine vaadates, mida eelarves tegelikult tehakse. Eelarves vähendatakse kortermajade soojustamise toetuseid, mis energiasäästu suurendaks. 39 miljonit kaotatakse ära, mille tulemusel 124 miljonit eurot energiasäästu läheb kaduma - sellest rääkisid täna tööstusettevõtjad. 

Ratas: "Eelarve on tekkepõhine. Teie toodud väited ei vasta tõele. See viimane fond, millest räägite, et Kredex teeb sama asja veidi teise nurga all. Maksudebatist rääkides - maks ei ole ainuke lahendus. Ka eelarve tasakaalu küsimus on lahendus, revisjon on lahendus, kinnisvaramaks on lahendus. Neid kõiki teemasid tuleb hoida laual. 

22:07

Ratas: "3. märtsi õhtul said mandaadid viis erakonda, kes pidid poliitilises situatsioonis moodustama opositsiooni ja koalitsiooni. Maksudebatist rääkides - OECD hinnangud päris mitmeid aastaid soovitavad Eestile miinus-eelarvet ja ütleb, et raha tuleb suunata näiteks ühel aastal infrastruktuuri. 

Kallas: "Ütle otse välja - sa tahad minna riigieelarve tasakaalust välja. Tahan aru saada, mida sa ütled sellega. Ütle selgelt välja."

Ratas: "Ütlen, kui saan lause lõpetada. Aitäh. Teine koht, kus see debatt..."

Kallas: "Aga ei lõpetanud lauset ju. Võiks ikkagi..."

Saatejuht: "Kaja Kallas ootame nüüd sekundi.." 

Ratas: "Teie ei juhi, proua Kallas, seda "Esimest stuudiot."" 

Saatejuht: "Jaa." 

Ratas: "Teine koht, kus tuleb debatti pidada, on eelarve revisjoni küsimus. Vaadata üle, mis teenuseid pakume, mis mahus pakume ja kas seda struktuuri muudame. Kolmandaks maksudebatt - kas tõstame mingeid makse, kas ei tõsta mingeid, võib-olla midagi langetame. Peame arvestama, et teatud teenused ühiskonnas muutuvad. Ja seda debatti tulebki pidada rahulikult. Neljas, väga suur osa, on kliimaeesmärkidega seotud Eestis ja Euroopas. Täna ei ole ühelgi riigikogus oleval erakonnal õigus maksudega midagi kardinaalselt teha. Oleme väga selgelt valitsusega otsustanud, et lähme eelarve revisjoni peale, mis on väga suur osa maksudebatist."

22:05

Kallas: "Maksulaekumised ületavad riigieelarve ootusi - just sotsiaal- ja tulumaksu laekub rohkem. See võetakse maksumaksja taskust. Kõik maksavad riigile rohkem makse ehk maksukoormus inimestele tõuseb. Sellisel juhul kaotavad tulumaksuvaba miinimumis. Valijad andsid selge signaali, et soovivad lihtsat ja selget maksusüsteemi, mida seda, mida Ratase valitsus on toonud. 

Ratas: "Kui Kaja Kallas on peaminister ja rahandusministeerium toob maksu laekumise prognoosi. Kuidas teie seda muudate? Seda ei tohi isegi seadusega muuta. 

Kallas: "Ma ei räägi prognoosi muutmisest. Räägin sellest, kust see 25% tuleb. See tuleb maksumaksja taskust. See pole mingi müstiline 25% laest, vaid maksumaksja taskust, mida iga lihtne inimene, kelle palk tõuseb käesoleva riigieelarvega 2,5%, hakkavad maksma kõrgemat tulumaksu, sest süsteem on selline. 

Ratas: "Me ei hakka ära jätma sotsiaal- ega tulumaksu, see vastab tõesti tõele. Maksukoormusest rääkides tuleb vaatada faktidele otsa ja see on olnud minu tõstatatud maksudebati mõte. See on maskudebatt, eelarvedebatt.

Kallas: "Maksudebatist rääkimine pole veel maksudebatt. Räägime siis maksudest." 

Ratas: "Maksukoormus langeb aasta 2023 lõpuks alla 33%. Samal ajal räägime 1% teadusarendusest, veel kaitsest, pensionist, tervisehoid. Seda debatti peamegi pidama - kui soovime selliseid teenuseid, sellist riiki, siis kui maksukoormus langeb, siis tegelikult me ei suuda selliseid teenuseid pakkuda. 

Me ei saa öelda, et meie maksusüsteem on lihtne. On valemid, mida saab ümber arvutada. 

Kallas: "Valija ütles valimistel, et ei soovi Ratas maksudega midagi edasi toimetab. Peab alustama vigade korrigeerimisest. See tähendab meie maksusüsteemi taastamist.

Kui tuleme maksudebati juurde - Jüri Ratas räägib koguaeg, et tuleb maksudebatti pidada. Kus on see debatt? Mis on sinu ideed? Mida sa tahad siis teha? Millised maksud tahad kehtestada või ära kaotada? Minule tundub, et maksudebati jutt "Tuleb algatada maksudebatt" tähendab tegelikult seda, et valmistatakse pinnast ette selleks, et minna mööda riigieelarve tasakaalust või kehtestada uusi makse. Sellisel juhul pole ma Jüri Rataselt ühtegi ideed - mis on sinu maksusüsteem, mida tahad kehtestada, mis on need muutused, mida tahad kaasa tuua? Alustagu debatiga, tulgu maksuideedega... 

22:03

Ratas: "See on väga põhimõtteline süüdistus või väide rääkides prognoosides. See on seadustes kirjas, et rahandusministeeriumiamentikud teevad prognoosid iseseisvalt, sh tulumaksuprognoosi. See on väga tugevasti valitsuste ja peaministrite positsioon läbi aastate. Kui väide on see, et oleks pidanud prognoose muutma, läheks poliitikud sisuliselt seadust rikkuma ja seda ma ei tolereeri. Kust tõuseb palgatõus? Näeme, et eelarve täitub paremini kui eelmise aasta samal perioodil. Tulumaksu laekumine tuleb eeskätt palgakasvudest. 
Järgmise aasta eelarve pole üldse nii hull kui paistab. Olulised prioriteedid - pensionitõus, kaitsekulutuste tõus, investeeringud on jätkuvalt kõrged. Näeme erinevates valdkondades väga olulist panustamist, sh siseturvalisuse, õpetajate väikest, kuid siiski palgatõusu. 

Kallas: "Tunnustan kindlasti valitsust, et õpetajate ja politseinike palgad tõusevad. Ei ütle, et prognoosid on valed, aga puudujäägid on tekkinud sellest, et Ratas on raha ära kulutanud. Kui räägime maksude laekumisest, siis äkki on unustatud, et kõik otsused aktsiisipoliitikaga seoses tõid eelarvesse suure miinuse. Ongi olukord, kus majandus on kasvanud, aga olukord on läinud halvemaks.

Saatejuht Rataselt: Kas alkoholiaktsiisi langetamise mõju jääb lühiajaliseks, selliseid signaale on juba näha?

Ratas: "Esimesel aastal on väike miinus. Eelarvestrateegias on see eelarve neutraalne ehk ei näeta langust ega tõusu. Maksupoliitilisest aspektist rääkides, mida Kaja välja tõi, mäletan neid rünnakuid väga selgelt enne valimis, et uus tulumaksuvaba miinimumi süsteem on suurendanud ümbrikupalka ja vähendanud motivatsiooni eakatel käia tööl. Näeme selle augusti andmetest, et ümbrikupalk on madalamaid, alla 5%, ja see on vähenenud. Samuti näeme, et vanuses 50-74 on tööhõive kõrgeim läbi aegade."

21:59

Kallas: "Eelarves on kindlasti prioriteetide küsimus. Kui Jüri Ratas räägib, et 20,8 miljonit läheb erakorraliseks tõusuks. See on suur raha. Eelmine aasta läks katuserahadeks 30 miljonit. Selle eest oleks saanud tõsta erakorraliselt pensionit rohkem. 
Teiseks, enne valimisi tegi Postimees faktikontrolli ja ütles, et üheksast pensioniga seotud lubadustest eelmistel valimistel, täitis Keskerakond 0,5. Lubaduste täitmine läheb edasi.
Kolmandaks, praeguses eelarves on kirjas, et tulumaksu laekumine suureneb 25%. Kust see tuleb? Kui rahandusministeerium ütleb, et seda raha ei tulnudki, siis küsingi, kas eelarve on kirjutatud nii, et seal on bluffi sees. 

21:57

Saatejuht: Keskmise pensioni hoidmine tulumaksuvabana oli valimistel üks teie lipukirju. Miks sellega nii läks? 

Ratas: 
"Meil oli laual erakorraline pensionitõus ja tulumaksuvaba miinimumi teatud koefitsendi juurdepanemine eakatele. Erakorralise pensionitõus maksab maksumaksjatele 20,8 miljonit eurot. Valisime selle. Mäletan väga hästi, kui Ansip ütles 2007. aastal, et järgmise nelja aasta jooksul tõusevad pensionid kahekordseks. Sinna jõudsime 2017. aastal. Võttis kümme aastat aega. 

Lubasime 100€, seda ümber ei lükka, täna teeme 45e. See on viimase kümne aasta suurim tõus. Kindlasti astume järgmise sammu. 

See on väga vale väide, et keegi ütles valesti riigieelarve või selle strateegia kohta. Selle aasta aprilli alguses tuli rahandusministeerium välja oma sõnumiga, et maksud 2018. aasta lõpus pole sellisel laekunud. Täna õhtul ütlesid rahandusministeeriumiametnikud mulle kohtumisel, et keegi ei näinud sellist langust ette, sh nemad ja peaminister. 

21:53

Kallase vastus Ratasele: "Kõik on ilus jutt, aga Reformierakond ei läinud kärpima pensione sel hetkel, kui indekseerimisega oleks pensionid läinud alla, sest indekseerimisega seotud seadus võeti vastu 2007. aastal, mis on seotud palga- ja sisetulekute kasvuga. Indekseerimise enda nimele kirjutamine on võrreldav "Täna on ilus sügisilm ja täname Jüri Ratast selle eest." Me räägime sellest, et Jüri Ratas lubas erakorraliselt 100€. Ei naeruväärista seda, et pensionid tõusevad. Need peavadki tõusma, aga vahe reaalsuse ja lubaduse vahel on niivõrd suur. Kui Ratas istub siin ja teeb näo justkui tema polnud eelmise valitsuse peaminister, mille tagajärjel on tekkinud suur puudujääk, et eelarves pole midagi võimalik teha, siis see ei vasta tõele. Ta oli ka eelmise valitsuse peaminister, on kokku pannud neli riigieelarvet. Kui keegi teeb riigi rahanduslikku seisu, siis Jüri Ratas. Ta läks teadlikult valimiste ajal andma inimestele lubadusi, mida ta ei suuda pidada. 

Saatejuht: Reformierakonna peaministrid ei kippunud ka pensione erakorraliselt tõstma. 

Kallas: Küsimus on selles, kas oleme lubanud selliselt. Ütlen, et lubadused pole täidetud ja meie oleme teinud pensionisüsteemi suhtes palju häid tegusid. Oleme alati hoidnud keskmise pensioni tulumaksuvabana, mida praegune valitsus ei tee ehk sellest pensionitõusust võetakse veel tulumaksust veel omakorda ära ehk kogumis pensionärid ei võida erakorralise tõusuga.

21:48

Küsimus peaministrile: Jüri Ratas, kuidas enne valimisi on kõik üle, pärast kõik puudu? Miks olete valijaid alt vedanud?

Ratas: "Lubadus oli 2020. aprillis erakorraline + indekseerimine 100 eurot. Tänases suudame astuda esimese sammu, mis on 45 eurot. See on viimase 10 aasta kõige kõrgem tõus. Nüüd ironiseeritakse 7 euro üle. Ei saa üldse aru, kus naeruvääristamise võimalus või soov tuleb. Kui võtame 2008 - 2016 valitsuse, kuhu mahtus 4 Reformierakonna valitsust, oli erakorraline pensionitõus 0 eurot. Arvan, et iga sent või euro, mis anname eakatele või pensionäridele juurde, on tänuväärne. 

Teadusarendus tegevus saab raha juurde, järgmisel aastal kokku 216 miljonit eurot eelarvest, kuigi olen Kajaga nõus, et see pole 1% SKP-st."  

21:45

Esimene küsimus Kaja Kallasele: "Ütlesite, et tegu on sõnamurdjate eelarvega, mis annab maksukaosele hoogu juurde. Külma peaga võtta riigi reiting püsib, maksusüsteem valitakse maailma konkurentsivõimelisemate hulka,maksud ise laekuvad hästi, Miks Jüri Ratasele liiga teete?" 

"Need lubadused, mis on antud ja need, mis eelarvest vastu vaatavad, on hoopis teine. Erakorralist pensionitõusu lubati 100 eurot, on 7 eurot. Kui Ratas hakkab rääkima, et indekseerimise tulemusel on tõstetavad pensionid kõik tema teene, siis see ei vasta tõele. Teiseks lubati teadusele 1% rahastust SKP-st, seda seal ei ole. Lubati põllumeestele 15 miljonit top-up'i, seda seal ei ole. Nimekiri on väga pikk."

21:40

Saade algab kohe! 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee