Juhtkiri

Juhtkiri | Linnahallist saagu ooperiteater? (2)

ohtuleht.ee, 15. oktoober 2019, 17:56
Ajastu vaim soosib uuskasutust ning nii on avalikkusele arvatavasti palju mõistetavam mõte, et pikalt väärikat kasutust oodanud Tallinna linnahall saab uueks koduks rahvusooper Estoniale, selle asemel et ehitada nullist uus ooperimaja ja jätta linnahall lagunema. Sel nädalal kultuuriminister Tõnis Lukase ettepanekut arutama kogunev valitsuskoalitsioon pole samas maha matnud ka rahvusvahelise konverentsikeskuse rajamise mõtet – rahvusooper, ERSO ja konverentsikeskus koliksid ühise katuse alla.

Estonia peadirektori Aivar Mäe mõte ei ole uus, küll aga paistab ta kultuuriminister Lukase kujul olevat leidnud pühendunud mõttekaaslase. Ajastuski on sobiv, sest Eesti Rahva Muuseumi ja muusika- ja teatriakadeemia saalikompleksi valmimise järel on üles kerkinud küsimus, milliste riiklikult tähtsate hoonete ehitust (või remonti) võiks kultuurikapital rahastada järgmisena. Kaheksa miljonit eurot aastas oleksid abiks ikka, olgugi et esialgne ehitusmaksumuse prognoos ulatub suisa 160–170 miljoni euroni. Arvestamata ülalpidamiskulusid ja kaasmõjusid – näiteks on raske ette kujutada, et Estonia hoone leiaks muud kasutust kui olla riigiteatri koduks. Kultuuri pakkumine suureneks seega hüppeliselt, aga kas sellele tuleb järgi ka nõudlus? Küsigem endalt näiteks, millal külastasite viimati ooperit (kui üldse).

Asjakohane on ka kriitika, et kultuuriministeerium panustab teatrivaldkonda niigi rohkem kui mujale (kujutava kunsti valdkonnaga olevat vahe 16kordne ja seda viimase kahjuks). Nii ei tohiks liiga kergekäeliselt kõrvale heita ka mõtteid kujundada linnahallist kino-filmikeskus või mahutada ERSO ja konverentsikeskuse kõrvale hoopis Pimedate Ööde filmifestivali kodu. Seda enam, et ooperiteater võib liigambitsioonikaks projektiks osutuda ainuüksi arhitektuuriliseltki. Põhimõttelisemgi – ja seadusemuudatust eeldav – on aga küsimus, kas kultuurikapitali raha peakski enam üldse betooni valama.

Euroopa Komisjonilt riigiabi andmise loa saamine võtab paratamatult aega (praegu oodatakse otsust konverentsikeskuse asjus), mingu see mõttepaus siis asja ette.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee