Maailm

ARENGUD PÕHJA-SÜÜRIAS: USA survestab Türgit, Venemaa võtab segasest olukorrast oma (26)

Aadu Hiietamm, 15. oktoober 2019 17:00
SÕDA: Suitsupilved Ras al-Ayni linna kohal Põhja-Süürias. Pilt on tehtud 15. oktoobril. Foto: AP/Scanpix
Pärast Türgi vägede sissetungi on olukord Põhja-Süürias kiiresti halvenenud ning USA presidendi Donald Trumpi poolt reedetud kurdid kutsusid endale appi Süüria valitsusväed. Trump helistas Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile ja nõudis sõjalise operatsiooni kohest lõpetamist. Trump ähvardas, et on vajadusel valmis Türgi majanduse kiiresti hävitama. Segasest olukorrast võidab enim Venemaa, sest tülis on NATO liikmesriigid Türgi ja USA ning samas tugevneb Süüria presidendi Bashshar al-Asadi positsioon.      

Türgi väed alustasid läinud kolmapäeval Põhja-Süürias operatsiooni "Rahuallikas", mis sai võimalikuks tänu president Donald Trumpi otsusele tuua USA sõjaväelased sealt ära. Türgi president Recep Tayyip Erdogan põhjendas "Rahuallikat" vajadusega võidelda kurdi terroristidega ning sooviga luua Türgi  - Süüria piirile puhvertsoon, kuhu saaks paigutada Türgis viibivad miljonid Süüria põgenikud. 

Samal teemal

Türgi peab Põhja-Süürias tegutsevaid Kurdi Rahvakaitseüksusi (YPG) terrorirühmituseks, kuid lääneriigid on YPGd varasemalt kasutanud peamise maismaajõuna äärmusrühmituse ISIS vastu. Türgi vägede löögi alla sattunud kurdid sõlmisid enda kaitsmiseks kokkuleppe Süüria presidendi Bashar al-Asadiga ning viimane saatiski kiiresti oma väed riigi põhjaossa. Kujunenud olukorras ei ole välistatud Türgi ja Süüria vägede kokkupõrge. 

Trump asus tuld kustutama

Kodumaal vägede Põhja-Süüriast väljaviimise eest kriitika alla sattunud USA president Donald Trump otsustas nüüd tegutseda tulekustutajana. Ta helistas esmaspäeval Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile ja nõudis talt sõjalise operatsiooni kohest lõpetamist Põhja-Süürias ning olukorra reguleerimiseks läbirääkimiste alustamist. Trump teatas, et saadab vahendajana Türgisse asepresident Mike Pence´i. 

Surveavaldusena otsustas Trump peatada Türgiga läbirääkimised 100 miljardi dollari suuruse kaubanduslepingu üle ning tõsta Türgi terase imporditariifid tagasi 50 protsendini. Nii suur tariif oli üks meede Türgis vahistatud USA pastori vabastamiseks ning viis kiiresti Türgi liiri väärtuse langusesse. Mais viis Trump tollitariifid tagasi 25%le. 

Trump ähvardas ühtlasi Twitteris, et on valmis täiendavate sanktsioonidega Türgi majanduse kiiresti hävitama, kui Türgi liidrid jätkavad sel ohtlikul ja hävitaval teel.  

USA rahandusministeerium  kehtestas sanktsioonid Türgi kaitseministrile Hulusi Akarile, siseminister Suleyman Soylule ja energiaminister Fatih Donmezile. Ministrite võimalikud varad USAs külmutati ja kehtima hakkas ka sissesõidukeeld Ameerika Ühendriikidesse. Lisaks kehtestati eraldi sanktsioonid veel Türgi kaitseministeeriumile ja energiaministeeriumile. „USA peab Türgi valitsust vastutavaks vägivalla hoogustumises, tsiviilisikute ohtuseadmises ja kogu regiooni destabiliseerimises,“ põhjendas sanktsioonide kehtestamist  rahandusminister Steven Mnuchin.

Türgi, USA ja artikkel 5 

Kujunenud olukorra rõõmustab ilmselt Venemaa president Vladimir Putin, sest tülli on pööranud NATO kaks liikmesriiki, keda artikkel 5 kohustab hoopis vajadusel teineteist sõjaliselt abistama.

 Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov ütles usutluses ERRile, et Türgi ei saa NATO artikkel 5 rakendamist nõuda, sest teda ennast ei ole rünnatud, vaid tema ise on rünnanud Põhja-Süüriat. Teisisõnu, Süüria ei ole viinud oma vägesid Türki, vaid Türgi on viinud oma väed Süüriasse. 

Samas kirjutab Šveitsi ajaleht Blick, et artikli 5 rakendamise võib käivitada ka terroristide rünnak nagu see juhtus näiteks pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid USAs. Türgi teatavasti aga oma kinnitusel Põhja-Süürias just terroristidega võitleb. 

Pole välistatud, et olukorda Põhja-Süürias aitab normaliseerida näiteks Venemaa president Vladimir Putin, kellel on hea läbisaamine nii Süüria presidendi Bashshar al-Asadi kui ka Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoganiga. Võimalik rahu tagamine tõstaks oluliselt Putini aktsiaid maailmaareenil. Venemaa presidendi erisaadik Süürias Aleksandr Lavrentjev ütles teisipäeval Abu Dhabis ajakirjanikele, et Moskva soovib ära hoida Türgi ja Süüria sõjalise konflikti. 

PÕGENIKUD: Süüria perekonnad lahkuvad pärast Türgi vägede sissetungi riigi põhjaosast.  Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

23.09.2019
Erdogan ja Putin leppisid kokku „ajaloolises tehingus“
17.09.2019
Türgi peatas ajutiselt sõjategevuse Süürias
17.09.2019
„Ära ole kõva mees!“ Erdogan viskas Trumpi kirja prügikasti
17.09.2019
NAPALM JA VALGE FOSFOR: kurdid süüdistavad Türgit keelatud relvade kasutamises