Maailm

TEEDRAJAV SAMM: Slovakkia Tehnikaülikool asutab lasteaia (2)

Tõnu Kalvet, 16. oktoober 2019, 08:10
Slovakkia Tehnikaülikool Bratislavas.Foto: Vida Press
Slovakkia Tehnikaülikool rajab oma üliõpilaste ja doktorantide huvides lasteaia, vahendab agentuur TASR. Tegu on väidetavasti teedrajava ettevõtmisega Slovakkia (haridus)ajaloos. Bratislavas asuv tehnikaülikool tahab lasteaia valmis ehitada selle aasta lõpuks, avada aga järgmise õppeaasta alguseks.

„Varemalt tulid üliõpilased me juurde murega, et ei leia kuidagi lasteaiakohta. Või kui doktorandid käisid vanalinna valitsuses lasteaiakoha asjus uurimas ja selgus, et neile kohta ei anta, kui nad ei ela ses linnaosas. Seetõttu tegime 2017. aastal ses küsimuses ringküsitluse,” ütles ajakirjandusele tehnikaülikooli rektori nõunik Ladislav Stibrányi.

Küsitlusest selgus, et tudengid ja doktorandid sooviks lasteaia rajamist ülikooli väga. „Meil on hulgaliselt nutikaid tudengeid, kelle jäämise üle meile õppejõuks oleks meil väga hea meel,” tutvustas Stibrányi veel üht põhjust, miks ülikool oli otsustanud rajada oma lasteaia.

Nime „Štubáčik” saav lasteaed tuleb Bernoláki ühiselamu senikasutamata ruumidesse. Esialgu tuleb seal lasteaiakohti 22. Lisaks pakutakse päevase lastehoiu võimalust. Näiteks kui emal on vaja minna paariks tunniks eksamile, siis saab lapse jätta seniks lastehoidu.

Koostöös vanalinna valitsusega rajatakse lasteaia juurde ka mänguväljak. Kui lasteaed on parajasti kinni, saavad väljakut kasutada kõik soovijad. Linnaosavalitsus kavatseb lasteaia ümbrusse rajada ka pargi. Stibrányi sõnul oli linnavõim lubanud sedagi, et kõnealune lasteaed arvatakse linna haridusasutuste hulka. See tähendab, et 88% lasteaia eelarvest rahastab siis linn, lastevanematel tuleb tasuda vaid ülejäänud 12%.

„Esmapilgul võib paista, et lasteaed rajada pole ülikooli rida, kuid tugevad välismaised teadusasutused ja ülikoolid on selle arusaama juba ammu kummutanud. Lasteaiad või näiteks üürikorterid suurendavad ligitõmbavust, seda on viimane aeg teha ka Slovakkias,” ütles ülikooli kõnealust otsust põhjendades TASRile ülikooli suhtekorraldaja Fedor Blaščák.

Tehnikaülikooli lasteaiarajamisotsusele jätkus kiidusõnu nii linnaosavalitsusel kui ka haridusministeeriumil. „Tegu on tõsise algatusega, millega parandatakse noorteadlaste ja perega üliõpilaste elutingimusi ning luuakse neile seeläbi paremad töötingimused,” kommenteeris vanalinna valitsuse suhtekorraldaja Matej Števove. „Haridusministeerium tervitab STÜ algatust ja hindab kõrgelt, et ülikool tagab oma üliõpilastele ja töötajatele sotsiaalhoolekande ka sel viisil,” teatas avalikkusele omakorda ministeeriumi kommunikatsiooni- ja protokolliosakond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee