Maailm

USA seadis Türgile sanktsioone, Trump helistas Erdoganile (19)

Toimetas Aare Kartau, 15. oktoober 2019 07:58
Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja USA riigipea Donald Trump juuni lõpus toimunud G20 tippkohtumisel.Foto: AFP/Scanpix
Donald Trump kutsus Türgit üles lõpetama pealetungi kurdide alale. USA kehtestas Türgile ka uued sanktsioonid, et vähendada avalikkuse silmis vägede kriisitsoonist väljatoomisega tekitatud kahju, kirjutab Reuters.

Ameerika Ühendriikide asepresident Mike Pence teatas, et Trump helistas esmaspäeval Türgi president Recep Tayyip Erdoganile, sooviga kokku leppida kohene relvarahu Põhja-Süüria piiril. Pence mainis, et reisib peagi ka ise kriisitsooni, et aidata konflikti rahustada. „Ameerika Ühendriigid lihtsalt ei talu enam Türgi sissetungi Süüriasse. Me kutsume Türgit üles sõjategevust ja vägivalda lõpetama ning läbirääkimistelaua taha tulema,“ ütles asepresident ajakirjanikele.

Samal teemal

Türgi poole hakkas kohe ka sanktsioone sadama. Trump ise teatas, et tõstis Türgi terase imporditariifid tagasi 50 protsendini ning katkestab otsekohe läbirääkimised seoses kahe riigi vahelise 100 miljardi dollari suuruse kaubandusleppega. USA Kongress valmistub samuti Türgi vastu erinevaid sunniabinõusid kehtestama.

Ameerika Ühendriikide rahandusminister Steven Mnuchin väitis, et USA on määranud sanktsioonid ka kolmele Türgi ministrile ning nende ministeeriumitele. Nendeks on kaitse-, sise- ja energeetikaministrid.

Kuigi Trump kinnitas, et Türgi aktsioon tekitab humanitaarkriisi ning „paneb aluse võimalikele sõjakuritegudele“, tegi ta selgeks, et ei plaani muuta otsust tuua sõjaväed konfliktitsoonist välja.

Samal teemal

13.09.2019
Türgi lubab Süürias veel üheksa päeva sõdida 
11.09.2019
„Meil on hirm! Suur sõda pääses valla!“
10.09.2019
Erdogan ähvardab Euroopat: „Avame väravad ja saadame teile 3,6 miljonit migranti!“
10.09.2019
TÜRGI PEALETUNG: lahingud Süüria põhjapiiril jätkuvad, kurdid vastupanuta ei alistu