Eesti uudised

KOHUS: sünnitusel lapse kaotanud vanemate hüvitisnõue haigla vastu on põhjendamatu (19)

Siim Randla, 15. oktoober 2019 06:25
Pärnu haigla. Foto: Teet Malsroos
Riigikohus jättis hiljuti jõusse Tallinna ringkonnakohtu otsuse, milles tühistati Pärnu haiglalt 50 000 euro väljamõistmine vanematele, kes kaotasid sünnitusel lapse.

Oktoobris oli õigusemõistmise nädal, mille eesmärgiks on vaadelda õigusemõistmise olemust ja kohtute tööd inimeste õiguste kaitsmisel. „Eesmärk on hea, kuna mõnikord on kohtute ja kohtunike tööd raske mõista, „selgitasid  Pärnu haiglat esindanud advokaadid Ants Nõmper ja Kairi Kilgi, et eriti siis, kui kohus teeb otsuse, mis tundub kannatada saanud isiku suhtes ebaõiglane. Õigusemõistmise olemust saabki selgitada hiljuti lõppenud Pärnu haigla kohtuasja näitel, lisasid nad.

Pärnu maakohus leidis, et Pärnu haigla töös esines vigu ning mõistis haiglalt välja kahjuhüvitise. Tallinna ringkonnakohus lükkas maakohtu otsuse ümber, leides, et haigla arstide töö vastas nõuetele ning vigu pole tehtud. Ringkonnakohtu kolmeliikmeline koosseis leidis, et maakohus on teinud vigu ja hinnanud tõendeid valesti. Riigikohus asja enam menetlusse ei võtnud. „See tähendab, et kolm riigikohtunikku vaatasid üle vanemate kaebuse ning leidsid, et ringkonnakohus pole teinud vigu, mis oleks võinud tuua kaasa vale otsuse ja mistõttu tuleks asja riigikohtus edasi arutada. Sellega kohtusaaga lõppes,“ rääkisid Ants Nõmper ja Kairi Kilgi. 

„Tavainimesel võib olla raske mõista, kuidas saab see olla õiglane lõpplahendus. Võib tekkida tunne, et kui maakohus juba leidis, et midagi tehti valesti, siis järelikult pidi seal midagi olema,“ rääkisid advokaadid, ent selline järeldus on ekslik. „Tuleb arvestada, et ka kohtunikud on inimesed ning vigade tegemine pole välistatud ega keelatud isegi kohtunikuametis. Selleks, et kohtunike võimalikest vigadest hoolimata saaks jõuda õige ja õiglase lahenduseni, on meil olemas kolm kohtuastet. Iga järgneva astme kohustus on kontrollida, ega madalam aste pole teinud vigu, mis võisid tuua kaasa ebaõige otsuse.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee