Juhtkiri

Juhtkiri | 96 000 eurot on koalitsiooni hind? (18)

ohtuleht.ee, 14. oktoober 2019 19:36
Kui kooseluseaduse vastuvõtmine ja sellele eelnenud ühiskondlik arutelu andis nähtava tõuke EKRE pääsemisele parlamenti, siis viis aastat hiljem on vähemuste õigused endiselt oluline pingeteallikas ka valitsuses, kuhu EKRE nüüd kuulub. Kui kooseluseaduse tühistamise peale konservatiivide hammas ilmselt ei hakka, siis kuidas on lood Eesti LGBT ühingule hasartmängumaksust makstava toetusega?

Igatahes on rahandusminister Martin Helme kuulutanud, et nende jaoks on „radikaalsete ühiskonnalõhkujate rahastamine täiesti lubamatu“. Et olukord ei saavat nii jätkuda, jätab see valitsusliidule kaks võimalust: kas muudetakse rahataotlusteks kvalifitseeruvate projektide nõudeid (ja tagantjärele seda eeldatavasti teha ei saa) või minnakse kokkuleppele jõudmata laiali. Erakond Isamaa toetab nähtavasti esimest varianti, tõdedes rahvastikuminister Riina Solmani suu läbi, et ideoloogilise töö riiklik rahastamine pole tõepoolest õiglane ega aus Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks vaatest, mis on LGBT ühingule eraldatud toetust kahtluse alla seadva petitsiooni taga. Ja kas sama põhimõtet võiks laiendada erakondade rahastamiselegi?

Kuid küsimus polegi kahe mittetulundusühingu justkui ebavõrdses kohtlemises – et üks saab riigilt raha ja teine mitte –, vaid kas projektinõuded täitnud ühing tuleks rahast ilma jätta ideoloogilistel kaalutlustel või lihtsamalt öeldes: sest nende tegevus ei meeldi vähemalt ühele valitsuspartnerile. Miks ei soovi keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik astuda sellele juriidiliselt ja moraalselt libedale jääle, on mõistetav isegi tema isiklikku seisukohta seksuaalvähemuste teemal arvestamata.

Lõpuks taandub küsimus aga sellele, kas tänavu LGBT ühingule eraldatud 96 000 eurot, mis kuluvat seksuaal- ja soovähemusteteemaliseks teavitus- ja huvikaitsetegevuseks ning kogukonna toetamiseks – ja mis sotsiaalministeeriumi valitsusala kogueelarvest moodustab kõigest 0,002 protsenti –, on EKRE jaoks piisav põhjus, et riskida selle nimel koalitsiooni lõhkumisega. Ja kui pole, siis kuidas kommunikeeritakse seda vähemuste peale taas üles ässitatud valijaile?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee