Maailm

15.10: naiskoori lauljad on viimaks koduteel!

FOTOD JA VIDEOD | MEELEAVALDUSED BARCELONA LENNUJAAMAS: Eesti koor ei pääse kodumaale tagasi (22)

Greete Kõrvits, Hindrek Pärg, 14. oktoober 2019 19:07
Märulipolitsei veab meeleavaldajat lennujaamast minema.Foto: AFP/Scanpix
Kataloonia iseseisvuslaste vangistamine vallandas esmaspäeval suure protestilaine. Äsja mainekal konkursil auhinna võitnud kammernaiskoori Sireen lauljad ootavad võimalust koju pääseda.

Vihmases ja vihases Barcelonas püsivad Eesti lauljad toas. Alles päev varem said nad tunda võidu maitset, kui osalesid koorikonkursil Let the Peoples Sing. Koori dirigent Nele Erastus väljendab rõõmujoovastava konkursivõidu järel tekkinud ootamatu „seikluse“ üle pettumust. Nimelt pidid koori kuus lauljat kohaliku aja järgi kell 17.10 suunduma Riia lennukile, kuid lennujaama kogunevad protestijad takistavad selle normaalset toimimist. Samuti seisavad vihased meeleavaldajad lennujaama viival teel ning võitlevad politseinike vastu lennujaama uste ees.

Samal teemal

Barcelona lennujaama andmeil Riia lend siiski ära ei jäänud, ehkki väljus hilinemisega ning Sireeni lauljad sellele ei jõudnudki. Reisijaid ja lärmakaid meeleavaldajaid pungil täis lennujaama trüginud neiud loodavad kuidagi ikka koju pääseda.

Lennujaamas ja selle ümbruses valitseb tõepoolest paras kaos ning enamik väljuvaid lende kas hilineb või jääb üldse ära. Ka rongiliiklus ei tööta. Kuna ühistransport on lennujaama lähistel sedavõrd häiritud, pidid lauljannad umbes 10 kilomeetrit jala kõndima, et üldse kohale jõuda, mistõttu jäid nad ka lennust maha.

Hotelli jäänud lauljad ei tea, mis nende reisi lõpust saab ja millal koju pääsevad. Olukord tänavail on nende sõnul pisut hirmutav.

Meeleavaldajad seisavad El Prati lennujaama viival maanteel. Foto: AFP/Scanpix

Samuti parasjagu Barcelonas viibiv eestlanna Eva (täisnimi toimetusele teada) aga ütles Õhtulehele, et tema esmaspäeva jooksul vägivaldseid meeleavaldajaid ei kesklinnas ega peamiste turistiobjekite läheduses ei näinud. „Kõik on väga rahumeelsed, ainult Kataloonia lippudega inimesed tulevad tihti tänavatel vastu,“ sõnas ta.

Ta nentis siiski, et linnapildis on näha tavapärasest rohkem politseid ning kõrgendatud valve all oli Barcelona raekoja hoone. Hommikul esines üksikuid seisakuid ühistranspordi töös, ent Eva sõnutsi töötavat metroo, rongid ja bussid õhtutundidel korrapäraselt. „Tean, et osades ülikoolides jäeti mõned loengud ära,“ lisas ta.

Üks kohapeal viibiv eestlanna kirjeldas aga õhtupoolikul, et tänavatel kõlasid nüüd ka lasud, millele rahvas vastas hüüetega „Fora les forces d’occupació!“ ehk „Välja okupatsioonijõud!“.

Koorikonkursi žüriis istunud dirigent Tõnu Kaljuste räägib, et jõudis Tallinnasse viperusteta, tema reis algas aga varahommikul, enne kui kohtuotsus välja kuulutati ja tänavatel mäsuks läks. Tõsi küll, Barcelona lennujaam oli Kaljuste sõnul korravalvureid täis juba hommikul, eks oli ju istungi aeg ammu ette teada. Ka pärast kontserdi toimumist pühapäeval olevat kohalik publik ootamatult midagi skandeerinud.

Kammernaiskoor Sireen võitis 13. oktoobril toimunud EBU (Euroopa Ringhäälinguühingu) rahvusvahelisel koorikonkursil Let The Peoples Sing täiskasvanute kooride kategoorias esikoha. Tegemist on ühe koorimuusika maailma suurima sündmusega, kus Eesti koorid on varemgi võidukad olnud. Sireeni esinemist saab järelkuulata Klassikaraadiost.

Esmaspäeval mõistis Hispaania ülemkohus üheksa Kataloonia poliitikut ja iseseisvusliikumise juhti kuni 13 aastaks vangi, vallandades piirkonnas protestilaine.

Loe Barcelonas toimuvast lähemalt SIIT.

Meeleavaldajate ja politsei kokkupõrge lennujaama ees. Foto: AFP/Scanpix

Teisipäeva hommikuse seisuga koorineidude kojuminek õnneks sujub, kirjutab koori dirigent sotsiaalmeedias. Need, kelle reis oli 15. oktoobriks planeeritud, alustasid teekonda lennujaama väga vara ning jõudsid ilusti lennule. 23. novembril saab Sireenide hääli kuulata Tallinas Mustpeade Majas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee