Lugejakiri

Vastukaja | Kes peaks meilt vabandust paluma? (11)

Juhan Nurk, eestlasest ajaloohuviline, 15. oktoober 2019, 07:00
Foto: Aldo Luud
Olen nõus nii Jaak Juske artikliga „Kas peaksime mõisnikelt vabandust paluma?” kui ka Andrus Möldri kirjutisega „Baltisakslased peaksid Eesti käest vabandust paluma”. Vaadata tuleb seda, kuidas baltisakslased need maad omale said.

Baltisakslaste eelkäijad peaksid meie käest vabandust paluma Lembitu tapmise eest. Kui Lembitul oleks lastud oma riik luua, ei oleks meile ka kultuuri tuua vaja olnud – meil oleks seda omal küll olnud.

Meilt vabandust paluda on ka neil põhjust, kes tulid ristiusu toomise sildi all meile mõõgaga ja kiriku abiga tegelikult maad vallutama, seejärel koos Vene tsaaririigiga meil mõisnike orjatöö kehtestasid, kahes maailmasõjas meie mehi oma mundrisse toppisid ja kes meile kolhoosikorra tõid.

Tasumist tahab ka see, et me pidime meilt ära võetud maid kaks korda tagasi ostma. Rääkimata sellest, et kui maa ja majad olid nende käes, jäi meil oma vara pealt kasum saamata.

Ja nüüd siis tuleb üks eestlane ütlema, et kui me oma maa tagasi võtsime pärast võidukat Vabadussõda, mida me üksi pidasime, siis tuleb vabandust paluda. Raske on mõista sellise väite tagamaid. Kas on mehel isiklikud huvid või tahab ta tähelepanu kõrvale juhtida tõsiasjalt, et tegelikult tuleks meilt vabandust paluda? Tahaks selle peale väga halvasti ütelda. Ja seda teeb inimene, kes kuulub sellise auväärse nimega parteisse.

Mina palun vabandust, et ma olen korra sellise erakonna poolt hääletanud – luban. et ma seda viga kunagi enam ei korda. Ka ei astu ma kunagi sellise seltsi liikmeks, kel on selline juht.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee