KIIRRONGID VEE ALL: Shinkansenid jäid Naganos veelõksu.Foto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 13. oktoober 2019 18:20
Jaapanit 62 meetrit sekundis puhuvate tuultega ja tunde kestvate paduvihmadega rünnanud taifuun Hagibis surmas vähemalt 33 inimest ja vigastas sadu. Enamik hukkunuid jäi mudalaviinide või üleujutuste ohvriks. Traagiliselt hukkus 70. aastates naine, kes kukkus 40 meetri kõrguselt alla, kui päästjad olid teda üleujutatud majast tõstmas kopterisse.

Kiirabi viis naise haiglasse, kuid tema elu enam päästa ei õnnestunud.

Hagibis nõudis esimese ohvri tegelikult juba enne seda, kui täisjõul kohale jõudis. Tormituul lükkas ümber väikese veoki Chibas Tokyost ida pool. Juht sai surma. Pealinnas tühjenesid ka kõige elavamad kaubandustänavad ammu enne, kui taifuun kohale jõudis. Põhjuseks oli kindlasti osalt ka see, et metroo pandi seisma ja rongide linnalähiliiklus peatati.

Tokyo maju rüüstas hiidtorm kardetust siiski vähem, sest tegu on maavärinakindlate ehitistega. Mujal olid kahjud suuremad ja paljud piirkonnad jäid ilma joogiveest. Sajad tuhanded inimesed pidid loobuma telerivaatamisest, sest elektrit ju polnud.

Viimase 60 aasta tugevaim taifuun randus laupäeva õhtul kella seitsme paiku Honshu saare Izu poolsaarel Tokyost edelas. Selle nimi, Hagibis, laenati Filipiinidel kõneldavast tagalogi keelest ja eesti keelde tõlgitult tähendab see kiirust.

Pühapäevaks oli Hagibis raugenud troopiliseks tormiks ja eemaldus merele, lubades alustada päästetöid. Appi toodi ka sõjavägi. Kawagoe linnas põhja pool Tokyot oli üleujutus nii suur, et päästjad pidid kohalikust vanadekodust inimesed paatidega evakueerima. Üleujutusi oli ka mujal, sest mitmes piirkonnas sadas korraga maha rekordkogus vett. Fuji mäe lähedal Hakones mõõdeti kõigi aegade rekord, kui seal sadas 48 tunniga alla koguni meeter vett.

„Ma ei ole kunagi varem näinud sellist üleujutust oma põldudel,“ ütles talupidaja Higashi Matsuyama piirkonnas ajakirjanikele.

Uudisteagentuuri Kyodo News andmeil jäi inimesi hätta kardetust vähem, sest vähemalt kuuele miljonile neist oli varakult soovitatud minna turvalisematesse paikadesse. Siiski nentis Jaapani ajakirjandus eile, et valmis sätitud hädaabikeskustesse tuli vaid 50 000 inimest. 

Üleujutuse kätte kardeti jäävat ka Fukushima tuumaelektrijaam, mis kannatas ränka kahju juba 2011. aastal maavärina ja tsunami ajal. Energiafirma TEPCO esindaja ütles, et taifuuni ajal saadi elektrijaamast 11 lekkehoiatust. Kaheksal juhul oli alarmi äratanud paduvihm, kolme häire põhjust eile veel uuriti. Esialgu pole siiski teateid, et jaama säilituskohtadesse kogutud radioaktiivne vesi oleks merre jõudnud.

Mitmes kohas jäid vee alla ultrakiirrongid Shinkansen, muu hulgas Naganos, mistõttu oli eile nende liiklus häiritud. Täna loodetakse Shinkansenide liiklus taastada täies ulatuses. Naganos tõusis tulvavesi suisa teise korruse kõrgusele pärast seda, kui kohati purunes linna üleujutuse eest kaitsma pidanud tamm.

Lennud Tokyo Narita ja Haneda lennujaamadest taastusid eile, kuid teadete järgi tuli nädalalõpul ära jätta umbes 800 lendu, peamiselt küll kohalikel liinidel. Finnair teatas eile, et korraldab täna lisalennu Tokyosse, et ära tuua inimesed, kes sinna pärast Narita lennujaama reedest sulgemist lõksu jäid. 

Laupäeva õhtult nihutati eile hommikule ka vormelite võidusõit Suzukas.

Peaminister Shinzo Abe avaldas taifuunis hukkunute ja vigastatute omastele kaastunnet ning lubas, et valitsus teeb kõik, mis nende võimuses, aineliste kahjude korvamiseks.

Vaid kuu aega tagasi ründas Jaapanit taifuun Faxai. Inimesi surma ei saanud, kuid vigastusi sai rohkem kui 30 000 maja. 

Samal teemal

Kommentaarid  (9)

volli 14. oktoober 2019 22:50
Eelkommenteerinule.Ega sisemaal ka ruumi poole. Paraku on rahvaarv suur seal. Ja kui endal kuut laiali lendaks , kui kiiresti jõuab uue ehitada? Mina ise ei jõua näiteks uut maja ehitada. See on tragöödia. Hea on jah soojast toast kommenteerida. Meil on ka oma tragöödia ,kes kord saja aastat tagant üle piiri tuleb. Ja siin palju pahandust ja valu tekitab. Paraku nii on. Jääbüle ainult palvetada.
Jaapanlased ei õpi kunagi vigadest. 14. oktoober 2019 14:16
Et siis torm oli jälle "üllataus" ? Umbes nagu siis, kui tuumajaam õhku lendas, kuigi oli rohkem, kui hästi teada, kuhu see ehitatud oli, ehk otse mereäärde, kus tsunami-d on tavaline asi !
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS