Tööotsimiskeskus Londonis.Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 11. oktoober 2019 15:00
Brexiti ehk Ühendkuningriigi euroliidust lahkumise saatus on paar nädalat enne selle praegust eeldatavat kuupäeva (31.10) endiselt lahtine. Euroopa Liit aga valmistub siiski selleks, et sel kuupäeval Brexit ikkagi toimub ning toimub ilma ELi-Suurbritannia vahelise leppeta. Euroliidu kodanikele, sh eestlastele, tähendab see keerulisi olukordi reisides, äri tehes, õppides jne. Õhtuleht tuleb appi ja vastab koostöös välisministeeriumiga Brexitit puudutavatele küsimustele, nii suurtele kui väikestele, mis Eesti inimest mõjutada võivad.

Kui mul pole praegu Ühendkuningriigis püsivat tööd, kas mind võidakse riigist välja saata või survestada lahkuma?

Kui Eesti või mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi kodanik viibib Ühendkuningriigis enne Brexitit, siis saab ta jätkata riigis viibimist samasugustel tingimustel, mis enne Brexitit.

Kas sotsiaaltagatistele võib Ühendkuningriigis elavale eestlasele raskem ligipääs tulla?

Ühendkuningriik on lubanud säilitada senised õigused ja tingimused neile Euroopa Liidu kodanikele, kes juba Ühendkuningriigis elavad. Küll aga on neile Euroopa Liidu kodanikele, kes plaanivad Ühendkuningriiki kolida pärast riigi leppeta lahkumist raske täpselt kirjeldada, kuidas sotsiaalkindlustussüsteem toimima hakkab.

Brexiti kohta saab lisainfot veebilehelt brexit.mfa.ee.

Hea lugeja, kui sul on Brexitiga seoses mõni küsimus, millele tahaksid vastust, siis kirjuta meile aadressil yleskutse@ohtuleht.ee.