Maailm

OLULISIM PARTNER: Soome sõjavarustuse eksport Türki on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud (5)

Toimetas Aare Kartau, 11. oktoober 2019 13:56
Süüria piiril sõjategevuses osalevad Türgi soomusmasinad võivad olla kindlustatud Soome terasplaatidega.Foto: AFP/Scanpix
Soome kaitseotstarbelise varustuse eksport Türki on viimasel aastatel kiirelt kasvanud. Välja antud ekspordilubade põhjal oli Türgi 2018. aastal relvakaubanduses Soome olulisim partner, teatab Yle.fi.

Soome peaminister Antti Rinne teatas pärast Türgi rünnaku algust, et valitsus ei toeta enam uusi relvaekspordi lepinguid Türgi või mistahes sõdiva riigiga. Otsus ei tähenda aga seda, et Soome peatab kohe relvastuse ekspordi Türki – hetkel on leping kehtiv ning soomlased seda rikkuda ei kavatse. Kaitseminister Antti Kaikkonen kinnitas, et Soome võimud vaatavad lepingud uue pilguga üle ning püüavad võimalusel mõningaid lepingupunkte muuta. „Lubade tühistamine pole lihtne,“ tõdes Kaikkonen.

Samal teemal

Soome kaitseministeeriumi andmetel on meie põhjanaabrid müünud Ankarasse viimastel aastatel kümnete miljonite eurode väärtuses kaitsetehnikat. Sellised lepingud võivad tavaliselt kesta 3-4 aastat, ent kõigiga ei kaasne alati reaalne müük. Kaitseministeeriumi väitel ei pea ekspordi kasv Türki olema seotud Soome teadlike otsustega. Eksport on nende sõnul seotud pakkumise ja nõudluse seadustega ning ka üksik saadetis võib aastaseid müüginumbreid tugevalt mõjutada.

Viimatisele ekspordiartiklile anti nõusolek kolm nädalat tagasi. Loa sai Tamperes asuv mehitamata õhusõidukitele stardisüsteeme arendav ettevõte Robonic. Enne kui Soome võimud ekspordiks nõusoleku annavad, uurib kaitseministeerium, kuidas tooted kasutust leiavad. Näiteks eelmisel septembril keelati Soome ettevõttel laskemoona Türgile müüa. „Üldiselt on negatiivsed otsused väga haruldased,“ mainis kaitseministeeriumi ekspordikontrolli vanemnõunik Selina Kangas. Siiski pole kõik tarnitavad tooted kaitsva eesmärgiga. Näiteks 2015. aastal sai Nammo Lapua loa 76  200 padruni ekspordiks.

2015-2018 aastate jooksul kasvas Türgi eksporditehingutest saadav summa 3.6 miljonist eurost 17 miljonini. Kogu Soome kaitseotstarbelise varustuse ekspordi osakaal Türki kasvas 2018. aastal lausa 13.2 protsendini. See muutis hetkel Süüria põhjapiiri ründava riigi selles valdkonnas Soome olulisimaks kaubanduspartneriks.

Samal teemal

11.09.2019
„Meil on hirm! Suur sõda pääses valla!“
10.09.2019
Erdogan ähvardab Euroopat: „Avame väravad ja saadame teile 3,6 miljonit migranti!“
10.09.2019
TÜRGI PEALETUNG: lahingud Süüria põhjapiiril jätkuvad, kurdid vastupanuta ei alistu
10.09.2019
Poliitikaekspert Hille Hanso Türgis toimuvast: Põhja-Süüria sissetungil on kaks olulist eesmärki