Maailm

Etioopia peaminister Abiy Ahmed võitis tänavuse Nobeli rahupreemia (34)

Toimetas Aare Kartau, 11. oktoober 2019 12:04
Etioopia peaminister Abiy AhmedFoto: AFP/Scanpix
Täna kuulutati Oslos välja 2019. aasta Nobeli rahupreemia laureaat. Selleaastaseks võitjaks osutus Etioopia peaminister Abiy Ahmed Ali.

301 nomineeritud kandidaadi seast (keda ei avalikustata), võitis Nobeli preemia Etioopia peaminister Abiy Ahmed, kes viis lõpule riigi piirikonflikti Eritreaga. Komitee hindas mehe panust riikidevahelise rahu saavutamisel ning rahvusvahelise koostöö edendamisel. Kui Ahmed 2018. aastal ametisse vannutati, lubas ta kohe hakata Eritreaga läbirääkimisi pidama – mis ka vilja kandsid. 

Samal teemal

Abiy Ahmedi võimuletulekut on nimetatud ka Etioopia demokraatlikuks ärkamiseks. Väljendusvabadusse uskuva peaministri juhtimisel hakkas Aafrika riigist kaduma autoritaarne režiim ning tekkisid demokraatia ilmingud. Varem valitsusvastaste protestidega silma paistnud Etioopia muutus peaministri tegevusega regioonis eeskuju andvaks riigiks.

Kuigi paljud ootasid 16aastase Rootsi kliimaaktivisti Greta Thunbergi võitu, sai talle tõenäoliselt saatuslikuks liiga noor iga ning alles hiljuti alustatud tegevus. Abiy Ahmed on Etioopias rahu tagamise nimel juba aastaid tööd teinud.

Eelmise aasta rahu-Nobeli pälvisid ISISe seksori Nadia Murad ja Kongo arst Denis Mukwege.

Samal teemal

10.10.2019
Nobeli kirjanduspreemia võitsid Olga Tokarczuk ja Peter Handke
09.10.2019
Nobeli keemiaauhind läks kolmele liitiumioonaku arendajale
08.10.2019
Nobeli füüsikapreemia pälvisid universumit uurivad teadlased
07.10.2019
Nobeli meditsiinipreemiat jagasid tänavu kolm meest