Foto: Robin Roots
Viljar Voog | Video: Robin Roots 10. oktoober 2019 16:07
Väliskomisjon otsustas täna, et EKRE saadik Urmas Reitelmann võetakse Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee (ENPA) delegatsiooni. „Komisjon arutas väga tõsiselt küsimust. Urmas Reitelmanni osas me hääletasime, napi häälteenamusega võitsid need, kes toetasid Reitelmanni kandidatuuri,“ ütles komisjoni esimees Enn Eesmaa pärast istungit. Hääled jagunesid 7:6 piki parteijooni.

Eesmaa ise oli üks neist, kes toetas Reitelmanni kandidatuuri. „Lähtusin sellest, et ma rääkisin Urmas Reitelmanniga. Ta kinnitas ja taunis päris selgesti oma kunagisi üle võlli lausungeid,“ selgitas ta.

Enn Eesmaa. Foto: Robin Roots

Reitelmanni kandidatuuri üheks võtmetegelaseks oli Keskerakonna saadik Siret Kotka-Repinski, kes toodi teisipäeval maaelukomisjonist väliskomisjoni. Neljapäevasel hääletusel, nagu spekuleeriti, toetas ta koalitsioonipartnerit EKREst. „Tänane otsus oli minu jaoks raske, aga poliitika on kompromisside kunst. See hääletus ei olnud ette kirjutatud,“ lausus Kotka-Repinski pärast komisjoni istungit.

Siret Kotka-Repinski. Foto: Robin Roots

ENPA delegatsioon peab heakskiidu saama veel riigikogu suurest saalist, kuid seal ei tohiks enam suuri takistusi olla.

Eelmise nädala alguses ilmnes, et riigikogu väliskomisjon on omadega jänni jäänud Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee (ENPA) delegatsiooni moodustamisega. Põhjuseks on EKRE esitatud kandidaat Urmas Reitelmann, keda väliskomisjon ei tahtnud koosseisu nimetada varasemate solvavate väljaütlemiste tõttu pagulaste ja venelaste kohta.

Kõneainet valmistav Reitelmanni sõnakasutus pärineb 2015. aastast, kui ta oli tööl Kaitseliidu avaliku suhete osakonna spetsialistina. Toona kirjutas ta Facebooki: „Kus sa näed põgenikke? Euroopasse valgub saast, põgenikud istuvad peredega Süüria piiri lähedastes põgenikelaagrites koos peredega, et oodata võimalust naasta koju. Meile pürgib tavaline inimrämps, keda tuleb tõrjuda kõikide vahenditega. Eestis parasiteerib juba 300 000 tibla, kes ei ole siia adapteerunud, kuidas oleks Sinu arvates võimalik inimesteks muuta neid miljoneid siiapürgivaid mugavusprussakaid?“

Neli aastat tagasi venekeelses „Aktuaalses kaameras“ oli Reitelmann maininud, et tema sõnad kisti kontekstist välja, kuid samas nentinud: „Ma kindlasti ei ole uhke selle üle, selle sõnakasutuse üle, ja kui ma kedagi sellega solvasin, siis ma selgelt vabandan.“ Praegusel ajal, kui solvangute loopimise teema on taas aktuaalne, ei ole Reitelmann avalikult vabandanud.

ENPA delegatsioon esindab ja kaitseb Eesti huvisid Euroopa Nõukogus, aidates kaasa Euroopa Nõukogu eesmärkide ja poliitikate elluviimisele ning osaledes parlamentaarse assamblee komiteede töös. Euroopa Nõukogu eesmärgid on muu hulgas kaitsta pluralistlikku demokraatiat ja inimõigusi, teadvustada Euroopa kultuurilist identiteeti ja aidata kaasa selle arengule ja otsida lahendusi Euroopa riikide ees seisvatele probleemidele (vähemusrahvused, ksenofoobia, sallimatus, keskkonnakaitse, bioeetika, aids, narkomaania jne).