Türgi President Recep Tayyip Erdogan pole rahul ei Euroopa kriitika ega rahalise abiga.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. oktoober 2019 18:02
Türgi president Recep Tayyip Erdogan ähvardas kolmapäeva õhtul tema sõjalist sammu kritiseerinud Euroopa Liitu miljonite põgenike Euroopa suunas saatmisega.

Erdogani häirib see, et euroliit kritiseerib tema pealetungi Põhja-Süürias, mis tema sõnul on puhvertsooni loomise ning terroristidest vabanemise eesmärgil. Pealetungi sihtmärgiks on kurdide omakaitseväed, keda Ankara seostab terroristlikuks organisatsiooniks kuulutatud Kurdi Töölisparteiga. Plaanitavasse puhvertsooni tahab Türgi saata kuni kaks miljonit nende riiki põgenenud 3,6 miljonist Süüria sõjapõgenikust. Ilmselt on Ankara huvides ka kurdi rühmituste üksteisest eraldamine.

Euroopa Liit mõistab Türgi agressiooni hukka ning teatas, et ei kavatse Türgi sõjakäiku rahaliselt toetada. See aga solvas president Erdogani. Eriti häirib Erdogani sõnakasutus, milles Türgi pealetungi Süürias invasiooniks nimetatakse. Ta näeb Türki põgenenud süürlastes võimalust oma tahtmisi läbi suruda ning kasutab neid kui nuppu mängulaual Euroopa kollitamiseks .

„Hei, Euroopa Liit, ärgake üles! Ütlen veel üks kord: kui üritate kujutada meie operatsiooni [Süürias] invasioonina, siis on meil lihtne ülesanne. Avame väravad ja saadame teile 3,6 miljonit migranti!“ ähvardas Erdogan Türgi parlamendi kõnepuldist.

2016. aastal sõlmisid Türgi ja Euroopa Liit lepingu, millega Türgi saab kuus miljardit eurot põgenike haldamiseks ja kodanikele viisavabaduse ELi reisimisel, kuid vastuteenena hoiab miljoneid sõjapõgenikke Euroopasse siirdumast. Seni on EL eraldanud 5,8 miljardit, millest Türgi kätte saanud 2,6 miljardit – number, mis Erdogani hinnangul on pettumusttekitavalt väike, eriti Türgi raskes majanduslikus olukorras.

Deutsche Welle vahendab aga, et euroliidu ametnike hinnangul ei näi, et Türgi poliitikutele oleks päris kohale jõudnud see, milleks raha tegelikult ette on nähtud. Kuue miljardi eurose toetuse eesmärk pole Türgi majandust turgutada, vaid rahastada ainult konkreetseid projekte, millega sõjapõgenikke abistada.

Süürias praegu toimuvast loe lähemalt SIIT.