Repliik

Vastukaja | Riina Solman: aasta lõpus sünnitavate emade ebasoodne maksustamine on kahetsusväärne (13)

Riina Solman, rahvastikuminister, Isamaa, 10. oktoober 2019 15:45
Foto: Teet Malsroos
Rahvastikuministrina ja emana arvan ka mina, et aasta lõpus sünnitavate emade ebasoodne olukord maksustamisel on kahetsusväärne. Olukord, kus maksukoormus sõltub lapse sünnikuust, ei ole riigi poolt laste ja perede suhtes ilus ega mõistlik.  Küsimus on ka selles, kas lapsed ja pered on riigi erilise hoole all, nagu ütleb põhiseadus, või ei ole. Pikisilmi oodatud sündimuse kasvu saame loota vaid siis, kui pered näevad, et neist hoolitakse mitte ainult sõnades vaid ka tegudes, et lapsevanemate muresid ei jäeta tähelepanuta ja juhuse hooleks.

Peaksime riigina suutma teha reeglid inimeste järgi, mitte vastupidi. Enamasti see täna nii ongi. Kindlasti polnud ka antud probleemi puhul mingit ettekavatsetud pahatahtlikkust lapsevanemate suhtes. Lihtsalt päris elu on alati keerukam, kui suudame muudatusi tehes ette näha. Eksimist ei tohiks häbeneda, häbeneda tuleb seda, kui ilmnenud puudust ei tunnistata ja ignoreeritakse. Maksustamise probleem sai teatavaks juba eelmise aasta tulude deklareerimisel ja lahendus tulnuks koheselt leida, et vältida olukorra kordumist käesoleval aastal.

Arvestades, et tulevikus asendub sünnitushüvitis igakuise vanemahüvitisega, kaldun hetkel toetama ettepanekut, mille tegi minu erakonnakaaslane, rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk. Ettepaneku sisu on lühidalt selles, et anda sünnitushüvitise saajale soovi korral võimalus saada hüvitist kuupõhiselt, st mitte kogu perioodi eest ühe väljamaksena vaid kuude kaupa. Selleks on vajalik, et sotsiaalministeerium ja rahandusministeerium lepivad omavahel kokku ja algatavad seadusemuudatused. Keegi teine, seal hulgas rahvastikuminister, ei saa seda nende eest teha. Minu võimuses on toetada ja aidata nõuga, mida ma ka teen.

Soovin omaltpoolt korraldada ka lapseootel emadega ümarlaua kohtumise, et selgitada välja, kas pakutud kuupõhise väljamakse lahendus sobib või peetakse möödapääsmatult vajalikuks kogu sünnitushüvitis korraga kätte saada. Hüvitise ühekorraga väljamaksmisel on seni olnud ju ka praktiline mõte, sest sageli on perel vahetult lapse sünni eel või järel korraga suuremaid väljaminekuid ning ette saadud hüvitis on abiks. Kui tulevased emad peavad oluliseks ikkagi ühte väljamakset, on lahenduse leidmine veidi keerukam, kuid usun, et kindlasti mitte võimatu.

Loodan väga, et antud küsimus saab võimalikult kiiresti mõistliku lahenduse ning teen selleks omalt poolt võimaliku. Emasid tuleb kohelda maksustamisel ühtmoodi, sõltumata sellest, mis kuus uut ilmakodanikku oodata on.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee