„ISISe biitlid“ ehk Alexanda Kotei (vasakul) ja El Shafee Elsheikh. Neid tuntakse ka nimede all Džihaadi Ringo ja Džihaadi George.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 10. oktoober 2019 12:50
USA president Donald Trump teatas, et turvalisuse mõttes toimetati Süüriast minema kaks ISISe liiget, kes on külmavereliselt tapnud mitmeid lääne pantvange. 

Londonist pärit El Shafee Elsheikh ehk Džihaadi George ja Alexanda Kotei ehk Džihaadi Ringo on paremini tuntud kui „ISISe biitlid“. Nad olid osa Islamiriigi rühmitusest, mis röövis ja mõrvas Süürias mitmeid lääneriikide pantvange, kirjutab BBC. USA meedia väitel on ekstremistid Ameerika sõjaväe käes vahi all – paar eemaldati Põhja-Süürias asunud vanglast, mis oli kurdide käsutuses. Džihaadi George ja Ringo paistsid enne nende vahistamist 2018. aasta jaanuaris silma erakordselt julmade piinamismeetoditega. 

Trump nimetas ansambli The Beatles järgi nime saanud ISISe liikmeid „halvematest halvimaks“. Otsus terroristid Süüriast kaasa viia tehti seetõttu, et kardeti konflikti käigus kontrolli kaotamist vanglaasutuste üle. 

Teised „ISISe biitlite“ liikmed on samuti varem tabatud. Mohammed Emwazi ehk Džihaadi John suri 2015. aastal USA õhurünnakus. Aine Davis ehk Džihaadi Paul on Türgis vangis. Kõik neli terroristi radikaliseerusid Suurbritannias ning reisisid seejärel Süüriasse.