Maailm

Poliitikaekspert Hille Hanso Türgis toimuvast: Põhja-Süüria sissetungil on kaks olulist eesmärki (52)

Johanna-Kadri Kuusk, 10. oktoober 2019 13:26
Hille HansoFoto: Delizia Flaccavento
Türgi välispoliitika eksperdi Hille Hanso sõnul ei ole Türgi otsus väed Põhja-Süüriasse saata kellelgi üllatus ja sellel on kaks olulist strateegilist eesmärki.

Kolmapäeval teatas Türgi president Recep Tayyip Erdogan, et sõjaväelased alustasid pealetungi Põhja-Süürias, kus Rahukevade nime kandev operatsioon võib viia konfliktini kurdide juhitud vägedega.

Samal teemal

Rahval puudub kindel seisukoht

Hanso sõnul on Türgi nii suur ja mitmekesine riik, et seal ei ole kunagi ühest seisukohta. „On väga palju inimesi, kelle jaoks on Kurdistani Töölispartei terrorism alates 80ndatest tekitanud meeletuid traumasid ja ei tasu alahinnata türklaste hirmu kurdi separatismi ja iseseisvuspüüdluste ees. Kuid on ka terve hulk inimesi, kes pooldavad rahumeelseid lahendusi ja tahaksid, et valitsus taaselustaks dialoogi ja rahuprotsessi. Et Türgi ei saadaks oma noori sõdureid Süüriasse surema, ning et Türgi ei peaks asuma vastutama äärmuslaste eest Idlibis ja nüüd Eufrati jõe idakaldal. Nad on täielikult selle vastu, et Türgi Süüriasse siseneks,“ kirjeldas Hanso vastandlikku avalikku arvamust.

Rünnak ei olnud kellelgi üllatus

„Türgi on oma vägesid mobiliseerinud ja juba üle kuue kuu survestanud Ameerika Ühendriike, et koos Süüriasse siseneda,“ rääkis Hanso.

Poliitikaekspert meenutas varasemaid Türgi operatsioone, Õlipuuoksa ja Eufrati kilpi, mille käigus võeti Afrin Türgi kontrolli alla.

„See pole kaugelt esimene kord, kui Türgi Süüria konflikti sekkub,“ märkis Hanso, kelle sõnul on praegu toimuv kombinatsioon Türgi sise- ja välispoliitilistest aspektidest. „Samamoodi, nagu see on ka Donald Trumpi jaoks sisepoliitiline põhjendus, miks ta nii resoluutselt nõuab, et väed välja viidaks. See ei ole otsus, mis mõlema riigi puhul tuleb kusagilt vaakumist, ja nagu ma juba mainisin, siis Türgi on väga tundlik igasuguste kurdide organiseerumise, grupeerumise ja eriti nende sõjalise võimekuse tõstmise vastu regioonis.“

Rünnakul on selged eesmärgid

Hanso sõnul on Türgi üks hirmudest kurdide koostöö Süürias tegutsevate kurdidega. Põhja-Süüria enda kontrolli alla saamine looks 32kilomeetrise piiriäärse koridori, mis eraldaks kaht kurdide kogukonda teineteisest.

Murekoht ISISe äärmuslastega

Sissetung toob ka kaasa ühe mureküsimuse. Põhja-Süürias on kurdid üles seadnud mitmeid laagreid, kus hoitakse kinni ISISe äärmuslasi.

„See on suur ja tähtis küsimus. Lõppkokkuvõttes jäävad kas kurdid või Türgi, pikemas perspektiivis ka Euroopa, äärmuslastega vastakuti ja see on väga ohtlik. Täna oli juba kuulda, et laagrites nagu al Hol tekkisid kohe rünnakud kurdidest valvurite vastu,“ selgitas Hanso, kelle sõnul ootavad laagrites hoitud äärmuslased võimalust uuesti aktiveerumiseks.

„Minu hinnangul pole USA oma eesmärki Süürias, milleks oli daeshi äärmuslaste neutraliseerimine, veel lõpule viinud. Poolik lahendus toob kaasa uued pikaajalised ja probleemid, võimuvaakum aga tekitab uued ja aktiivsed võitluskolded. Süüria sõda pole kaugeltki lõppenud.“ 

Hille Hanso kaitses 2002. aastal bakalaureusekraadi Euroülikoolis rahvusvaheliste suhete ja välispoliitika alal. Ta läbis Tartu Ülikoolis Euroopa õpingute kursuse ning  2019. aasta 17. septembril sai ta magistrikraadi Istanbulis Bilgi Ülikoolis rahvusvaheliste suhete ja Lähis-Ida uuringute alal. Hanso on juba aastaid Türgis elanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee