Animasari „South Park“ viskas Hiina tsensuuri üle nalja ning sattus muidugi kohe ise tsensuuri alla.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. oktoober 2019 21:17
Hollywoodi filmitööstuse puhul räägitakse viimasel ajal sellest, et filme tehakse järjest enam Hiina suurele publikule, mis tähendab ka teatavat tundlikkust Hiina kritiseerimise osas.

Animasari „South Park“ parodeeriski hiljutises episoodis „Band in China“ („Bänd Hiinas“) seda, kuidas Ameerika filmitootjad järjest enam Hiina publikuga ning seeläbi ka Hiina tsensuuriga arvestada üritavad. Hiina netisaitidelt kadusidki sarja osad ning klipid seejärel otsemaid.

Hiina pahameele alla sattus ka NBA korvpalliliiga. Kui Houston Rocketsi mänedžer Daryl Morey säutsus Twitteris, et toetab Hongkongi meeleavaldusi, mis toimuvad Hiina keskvõimu suureneva mõju vastu, pidi ta peagi säutsu maha võtma ning NBA vabandas Hiina fännide ees, öeldes oma pöördumises, et solvang on äärmiselt kahetsusväärne. Ometi jõudis Hiina riigitelevisioon juba teatada, et Shenzhenis toimuvaid NBA korvpallimänge nemad üle ei kanna. Mõned NBA esindajad on praeguseks juba jõudnud järele mõelda ning järeldada, et Moreyl on siiski õigus sotsiaalvõrgustikes ja mujalgi oma isiklikke veendumusi jagada. Morey kommentaar põhjustas Hiinas NBA mängude eel ka meeleavaldused tema vastu.

„Käi perse, Morey“ Hiinlased protestisid NBA mängu eel. Foto: AFP/Scanpix

Ilmselt peavad „South Parki“ loojad Trey Parker ja Matt Stone NBA-d selgrootuks, kuna Twitteris avaldasid nad sarja lehe alt mõnitava ja sarkastilise säutsu, milles viskavad nalja nii Hiina tsensuuri kui NBA enda üle.

Naljast puutumata ei jää ka Hiina president Xi Jinping, kes juttude järgi ei salli absoluutselt Karupoeg Puhhi ning on tegelase suhtes väga tundlikult meelestatud. Mõnede naljahammaste meelest näeb Xi nimelt ise natuke välja nagu Disney filmide Puhh, internetis leidub sellest rohkelt meeme. Hiina võimud keelasid presidenti solvavate meemide tõttu näiteks filmi „Christopher Robin“ linastused. Selle üle viskas nalja ka „Band in China“, milles Karupoeg Puhh Hiina vanglas kinni istub.

„Nagu ka NBA, tervitame meiegi Hiina tsensoreid nii oma kodus kui südames. Ka meie armastame raha rohkem kui vabadust ja demokraatiat. Xi ei näe üldse Winnie Puhhi moodi välja. Vaadake meie 300. osa sel kolmapäeval kell 10! Elagu Hiina Kommunistlik Partei. Olgu sügisevilja saak külluslik. Meie vahel nüüd kõik hästi, Hiina?“ kirjutavad Stone ja Parker.

„South Parki“ jaoks pole see muidugi esimene kord kedagi solvuma panna. Näiteks kujutasid nad kunagi islami prohvetit Muhammadit karukostüümis – viidates sellele, et islami õpetuse järgi ei tohi Muhammadit üldse piltidel kujutada ning kuidas mõned islamiusulised raevusid, kui üks Taani koomiksikunstnik just seda tegi. Antud episoodis leidsid tegelased, et parim variant on prohvetile karukostüüm selga ajada, kuna nii ei näe keegi tema tõelist nägu.